NEV-DAMA a.s.

Popis strediska

BENEFITY

  • druhý najväčší taliansky ostrov obklopený množstvom menších ostrovov
  • optimálne klíma a fascinujúce more ako najsilnejšie turistické magnety
  • značne rôznorodé pláže Stredozemného a Tyrhénskeho mora
  • čarokrásny svojbytný ostrov so stáročiami pod nadvládou dobyvateľov
  • úplne svojbytná tajomná kultúra Sardov s megalitickými nuraghami
  • úplne iné Taliansko, ktoré núti každého návštevníka opakovane sa vraciať
  • pozoruhodná krajina sardínskeho vnútrozemia, výlet proti prúdu času
  • množstvo histórií predchnutých mestečiek a ojedinelá miestna kultúra
  • nesmierne rôznorodé oblasti a najširšie spektrum ubytovacích možností

Sardínia – to najlepšie z Talianska na jedinom ostrove

Sardínia je druhým najväčším talianskym ostrovom. Leží v západnom Stredomorí na polceste medzi Európou a Afrikou, kde na severe je od francúzskej Korziky oddelená len úzkym Bonifáckým prielivom. Ostrov je obklopený radom menších alebo väčších ostrovčekov, kde medzi jedných z najznámejších patrí súostrovie La Maddalena so svojimi úchvatnými plážami s jemným bielym pieskom alebo ružovou plážou na ostrovčeku Budello. Ostrov Tavolara ležiace južne od Olbie patrí naopak medzi tie so strmými útesmi s množstvom zátok prístupných len po vodnej hladine. Priezračné more s podmorským životom, ojedinelá kultúra miestnych obyvateľov, tradícia pestovania korkového duba, pestovanie a produkcia svetoznámych vín, výroba horko-sladkého likéru Mirto, to všetko a ešte viac nájdeme na Sardínii.

Úplne svojbytná tajomná kultúra Sardov

Sardovia neboli typickým morským národom, nemajú ani dobyvateľa, ani objaviteľa. Po mori sem naopak prichádzali príslušníci iných národov, ktorí, skôr než splynuli s domorodcami, prinášali svoju kultúru a zvyky. Ostrov sa pýši zachovanými pamiatkami z prehistorických čias, z doby bronzovej až železnej, a neskôr aj z doby rímskej. Z obdobia megalitického tu nájdeme na 7000 viac či menej zachovalých pevnostných stavieb, nuraghov, ktorých účel je dodnes zahalený rúškom tajomstva.

Romantické pláže lemujúce smaragdové more

Súčasná Sardínia je z pohľadu cestovného ruchu známa predovšetkým smaragdovo priezračným morom a romantickými plážami so zlatistým alebo bielym jemným pieskom. Nájdeme tu aj veľmi romantické okrúhliakovo-piesočnaté zátoky, ktoré sú dosiahnuteľné len po mori, miesta, ktoré poznajú iba stáli obyvatelia a ktoré sú zrakom suchozemcov skrytá pod vysokými belostnými útesmi.

Nesmierne rôznorodé oblasti a najširšie spektrum ubytovacích možností

Po stránke ubytovania Sardínia ponúka snáď úplne všetko, čo sa dá nájsť v Stredomorí. Nájdeme tu hotely priemerné aj tej najvyššej kategórie, turistické komplexy s maximálnou vybavenosťou, malé rezidencie, samostatné vilky a vily napríklad aj s vlastným bazénom, proste tak široké možnosti, že dokážu uspokojiť úplne každého záujemcu. Každá z veľmi rôznorodých oblastí je pripravená ponúknuť svoje neopakovateľné čaro.

Autonómny región Sardínie má rozlohu 24.100 km² a 1.648.000 obyvateľov rozdelených aktuálne (po reforme z februára 2016) do 4 provincií a metropolitnej oblasti Cagliari.

Metropolitná oblasť Cagliari je najjužnejšou oblasťou Sardínie. Má 431.538 (26 % populácie ostrova) a rozkladá sa na 1.248 km² (5 % teritória Sardínie). Susedí na severe s provinciou Sud Sardegna. Ta má 353.830 (21,4 % populácie ostrova) a rozkladá sa na 6.530 km² (27 % teritória Sardínie). Jej brehy omýva na juhu a západe Stredozemné more, na východe Tyrhénske more. Hlavné mesto celého ostrova Cagliari má 154.106 obyvateľov.

Provincia Nuoro ležiaca na východe Sardínie pri Tyrhénskom mori a hraničí na severe s provinciou Sassari, na západe s provinciou Oristano a na juhu s provinciou Sud Sardegna. Má 210.531 obyvateľov a rozkladá sa na 5.638 km² (23,4 % teritória Sardínie). Hlavné mesto Nuoro leží hlboko vo vnútrozemí na žulovej náhornej plošine v nadmorskej výške 550 metrov a má 36.470 obyvateľov.

Provincia Sassari je s rozlohou 7.692 km² (31,9 % teritória ostrova) nie len javäčšou na Sardínii, ale je i najväčšou provinciou celého Talianska. Jej územie zahŕňa celý sever ostrova, a to po tom, čo po reforme z februára 2016 pohltila skôr na východe susediacu provinciu Olbia-Tempio. Susedí na juhu s provinciami Nuoro a Oristano a na západe Sardínskym morom. Má 492.642 obyvateľov, z toho 127.533 ich žije v metropole Sassari, druhom najväčšom meste na ostrove.

Bývalá provinciia Olbia-Tempio (teraz súčasť provincie Sassari, jej východná časť) na severe susedí s Bonifáckou úžinou oddelujúcou Sardíniu od Korsiky. S populáciou 160.368 obyvateľov (9,7 % z celkového počtu Sardíňanov) a rozlohou 3.399 km² (14,1% teritória Sardínie) nie je zďaleka najväčšia, ale čo sa týka prírodních krás a turistickej atraktivity, je nepopierateľnou jedničkou. Šlo o jednu z mála provincií Talianska s metropolou rozdelenou medzi 2 mestá – Olbia (59.566 obyvateľov) a Tempio Pausania (14.000 obyvateľov).

More a pláže severovýchodného pobrežia Sardínie

Pláže, ktoré sa nachádzajú na severovýchodnom pobreží Sardínie, sú nezriedka prerušované skalnými útvarmi a menšími prístavmi. Sú naozastným rajom romantikov a hľadačov nepreľudnených kútov prírody. Omývané krišťálovo čistým morom, ktoré strieda odtiene tyrkysovej a zelenej, patria pláže bývalej provincie Olbia-Tempio medzi najvýraznejšie a nejkrajšie na Sardínii. Žulové skaly pobrežia oblasti Gallura ponúkajú naozaj nezabudnuteľné pohľady. Čistota mora vytvára fascinujúce chromatické hry so zeleňou, ktorá lemuje brehy. Fascinuje neuveriteľne podmanivá krajina, doslova kaleidoskop krásy – pobrežie okúzluje sekvenciami pastelových odtieňov, modrej a striedavo smaragdovej vody mora, úseky zlatého piesku a útesy modelované neľútostným časom. Pestrú mozaiku bariev a odrazov mora dlho nevymažete z pamäti.

Niekedy divoké, niekedy kľudné, pláže tohoto kúta Sardínie vytvárajú špeciálne prostredie pre bezchybnú dovolenku na ostrove. Zvoliť si môžete z pláží platených, so zázemím, i z množstva voľných. Množstvo je piesočnatých s nenáročným vstupom do mora, mnoho je ale i tých skalnatých, kde na väčšine z nich je možné holdovať excelentnému potápaniu či šnorchlovaniu.

More a pláže severozápadného pobrežia Sardínie

Pláže sú tu kamenité i piesočnaté, platené i voľné, dlhé i miniatúrne. Bezpochyby jedny z najdlhších pláží sú tie pri zálive Asinara, ako je pláž Platamona, ktorá sa spojuje s vedľajšou Marina di Sorso. Smerom k Stintinu je to pláž Fiumesanto, na ktorú naväzuje pláž Ezi a spoločne tvoria pláž dlhú mnoho kilometrov. I v Porto Torres sú veľmi krásne pláže, ako je tá najznámejšia nesúca meno Balai. V Stintine je to potom pláž Pelosa a ďalšie smerujúce k tzv. vnútornému moru. V Algheru zmienime Lido, pinetou lemované Maria Pia a Mugoni, a najmä najslávnejšia pláž Bombarde. V Castelsarde sú dlhé pláže v miestnej časti Lu Bagnu.

Spoločné pre všetky pláže je veľmi čisté more, ktoré napokon charakterizuje celý sever Sardínie.

More a pláže provincie Nuoro

Záliv Golfo di Orosei je považovaný za jedno z najpozoruhodnejších pobreží Sardínie. Najznámejšími a najvyhľadávanejšími plážami sú Cala Ginepro (jemný piesok v zmesi s malými hladkými okruhliakmi, príjemne masúrujúcimi nohy pri prechádzkach pozdĺž pláže; v mori nájdete všetky odtiene modrej a tyrkysovej), Sas Linnas Siccas (malá zátoka s niekoľkými desiatkami metrov piesočnej pláže medzi skalami a balvanmi vystupujúcimi z mora – ničmenej čo sa týka krásy, nemá čo závidieť mnohým dlhým plážam na Sardínii), Sa Curcurica (medzi plážami Orosei tie pravdepodobne najvhodnejšie pre malé deti vďaka mierne sa zvažujúcemu dnu; piesok je biely a jemný, ideálny pre slnenie, za plážou hustý borovicový les, ktorý poskytuje útočisko počas najeplejších hodín) a najmä pláž Bidderosa – táto nádherná prírodná oáza je najkrajšia a najznámejšia z pláží Orosei. Je to chránená oblasť s bohatou stredomorskou vegetáciou a v tunajších krišťálovo čistých vodách sa to hemží morským životom. More je preto veľmi vhodné pre potápanie a ponúka fascinujúce podvodné divadlo.

More a pláže v okolí Cagliari

Lokalita Costa Rei získala ocenenie „Travel blogger award" od prestížneho vydavateľstva turistických sprievodcov „Lonely Planet", ktoré ju zahrnulo medzi 10 najkrajších pláži na svete.

Okrem autentických bielych piesočnatých pláží (s občasnými oblými skaliskami), ktoré sú väčšinou k dispozícii zadarmo, sa tu nachádzajú malebné zátoky a modré, panensky čisté more. Veľké zelené plochy okolo dominantného vrchu Monte Nai robia z pobrežia Costa Rei oázu pokoja pre tých, ktorí oceňujú relaxačnú dovolenku. Celá lokalita má od severu k juhu cca 10 km, od Porto Pirastu po Cala Sinzias.


Doporučené trasy:

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova

Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena

a ďalej

Bologna, Firenze, Pisa, Livorno (k nemu sa vzťahujú udanej vzdialenosti), trajekt z Livorna do Olbie, Olbia

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?