Bulharsko je pestrá a zaujímavá zem s bohatou históriou, právom je teda v posledných rokoch „znovuobjavovaná“ zahraničnými turistami, a to nielen v lete, ale i v zime. Nachádza na Balkánskom poloostrove, kde susedí s Rumunskom, Gréckom, Tureckom, Severným Macedónskom a Srbskom, na východe je omývaná Čiernym morom. Je veľmi hornatá, hneď niekoľko pohorí vysoko presahuje 2 000 m n. m. (leží tu v pohorí Rila i najvyššia hora Balkánu Musala 2 925 m n. m.). Hory v Bulharsku zaujímajú okolo 60 percent jeho rozlohy. O bulharských zimných pobytoch sa v posledných rokoch oprávnene traduje, že si tu je možné dopriať „skoro alpské“ lyžovanie za „východoeurópske“ ceny. V „covidovej“ sezóne 2020/2021 v Bulharsku, ako jednom z mála štátov Európy, strediská fungovali bez obmedzenia kapacity počas celej zimy, vďaka čomu mnoho európskych lyžiarov spoznalo krásy zjazdoviek v tejto zemi.
Lyžiarske strediská nájdeme v pohorí Pirin (Bansko, Dobrinište), Rila (Borovec a Govedarci), Vitoša (hneď pri metropoli Sofia), Rodopy (Pamporovo) a Stará Planina. Prvým lyžiarskym rezortom, ktorý vzbudil záujem o lyžovanie v tejto zemi, bolo Bansko. Od sezóny 2007/08 Bansko hostilo 9x závody Svetového pohára v lyžovaní a 3x v snowboardingu. Svetový pohár v alpskom lyžovaní mužov (obrovský slalom a slalom) sa v Bansku opäť predstaví 10.–11. februára 2024. Sem preto logicky smerovali prvé veľké investície do lyžiarskej infraštruktúry, ďalšie strediská však Bansko v posledných rokoch míľovými krokmi doháňajú.
Borovec je spolu s Banskom najväčším a najznámejším lyžiarskym strediskom v Bulharsku. Je situované vo vyšších polohách, než Bansko, na severnom svahu pohoria Rila medzi starými borovicovými lesmi v nádhernej krajine s dominantnou horou Musala, najvyššou v Bulharsku (pohorie Rila, kde Borovec leží, je 6. najvyššie v Európe). Moderné a dobre vybavené stredisko ponúka veškerý komfort alpských skirezortov s perfektnými podmienkami pre všetky druhy zimných športov. 58 km zjazdoviek je každodenne upravovaných a majú špičkovú úroveň, lanovky vedú priamo z centra strediska pohodlne na množstvo zjazdoviek pre začiatočníkov a aj pre pokročilých lyžiarov. Nedozerné sú tu i freeridové možnosti.
Skiareál Pamporovo leží v Rodopoch, najmalebnejšie pohorie Bulharska, v horách s panenskou prírodou a dychberúcimi scenériami, čarovné miesto známe ako zem Orfea a kolíska civilizácie Thrákov. Od roku 2016 došlo k spojeniu dvoch susedných lyžiarskych oblastí Pamporovo a Mechi Chal jedným skipasom, aktuálne ide o najrýchlejšie rastúce stredisko zimných športov na Balkáne. Ponúka skvelé lyžiarske podmienky pre začínajúcich i pokročilých lyžiarov, láka prírodným snehom od decembra do konca marca s priemernou výškou okolo 1,3 metra.
Najstaršími známymi obyvateľmi Bulharska boli Thrákovia, od 8. storočia pr. n. l. sa na černomorskom pobreží objavili grécke osady. Územie ovládol Alexander Veľký i Rímania, po páde Rímskej ríše prišli Slovania. V roku 681 n. l. chán Asparuch uzatvoril zmluvu s byzantským císarom a nechal tak vzniknúť prvý bulharský štát. Trval však len do roku 1018, kedy bol začlenený do Byzantskej ríše. Následovali obdobia striedavého vyhlasovania samostatnosti či nadvlády iných štátov (dominantnou epochou bolo takmer 5 storočí v rámci Osmanskej ríše), až konečne, na konci 18. storočia, začína bulharské národné obrozenie, postupne sa šíri nespokojnosť s tureckou nadvládou a v roku 1908 je vyhlásená nezávislosť.
Následujú 2 balkánske vojny a vstup do I. Svetovej vojny na strane ústredných mocností v roku 1915. Na začiatku druhej svetovej vojny vyhlásilo Bulharsko neutralitu, avšak v roku 1941 vstupuje do bojov na strane Nemecka. V roku 1944 vstupujú na bulharské územia vojská Rudej armády a koncom vojny stojí už Bulharsko na strane spojencov. V roku 1946 bolo referendom zrušené cárstvo a o rok neskôr sa Bulharsko stáva „ľudovou republikou“, kde až do roku 1989 vládne komunistická strana. Bulharsko bolo jedným z najloalájneších spojencov Sovietského zväzu. Režim tu vládol tvrdou rukou a dochádzalo mimo iného k rozsiahlemu potlačovaniu práv tureckej menšiny. Po roku 1989 prešla zem procesom demokratizácie. V roku 2004 vstúpilo do NATO a v roku 2007 sa stala členským štátom EU.
V Bulharsku nájdete pamiatky zo všetkých historických období. Veľmi zaujímavé je napríklad mesto Veliko Tărnovo, nazývané „mesto cárov“, prvé bulharské hlavné mesto. Rozhodne si nenechajte újsť návštevu starobylého Plovdivu či Rilského kláštora.
Bulharsko je obľúbené i pre svoju chutnú kuchyňu. V každom stredisku nájdete množstvo reštaurácií a kaviarní. Miestny šopský šalát, studená polievka tarator a vybrané špeciality na grile či ražni, ako sú karbanátky, kotlety alebo čevapčiči, nám nie sú celkom neznáme. Bulharské víno je veľmi kvalitné. Z destilátov potom vymenujme obľúbenú rakiju, ktorá býva často v reštauráciách servírovaná k zeleninovým šalátom alebo vyhlásenou brandy Slănčev Brjag. K typickým suvenírom z Bulharska patrí víno, keramika či výrobky z kože.