Slovensko bolo počas siedmich desaťročí súčasťou Českej republiky a Slováci sú čechom prirodzene tým zďaleka najbližším národom, a to nie len vďaka rokom spoločného súžitia v Československu, ale i jazykom, kultúrou a mentalitou. Preto sú splnené všetky predpoklady, aby sa Češi na dovolenke u Slovákov cítili ako doma. Slovensko spolu s Českou republikou vstúpilo do zjednotenej Európy a míľovými krokmi sa vzďaluje socialistickej minulosti. Kto sa do zeme pod Tatrami v posledných rokoch nezašiel pozrieť, bude iste zaskočený tempom zmien, novou výstavbou i profesionalitou, s ktoru Slováci konečne začali vyťažovať svoju pomyselnú zlatú baňu, teda turistiku. Ponechajme stranou staré predsudky – dnes by sa mnohí českí podnikatelia v turistickom ruchu mali jazdiť na Slovensko učiť! Jasnou výhodou Slovenska sú jeho veľhory, teda prostredie, ktoré Čechy a Morava ponúknuť nemôžu. Dychberúce zrázy tatranských masívov a čarovná krása tunajšej prírody sú hlavnými dôvodmi, prečo záujem českých návštevníkov neupadá, ale naopak. Najatraktívnejšie lokality sú súčasne prísne chránenými národnými parkami. Ovšem i kúpeľníctvo je oblasťou, kde Slovensko vychádza v ústrety moderným trendom rodinných dovoleniek v miere, ktorá je s českými kúpeľmi neporovnateľná, a to v tom najpozitívnejšom slova zmysle – s určitosťou sa tu prejavuje susedstvo kúpeľnej veľmoci – Maďarska.
Kto na Slovensku v posledných rokoch nebol, nestačí sa čudovať pokroku snáď vo všetkých oblastiach života. Skok v kvalite turistickej infraštruktúry je od dôb rekreácií ROH skutočne markantný. Ak ho spojíme s tradične výbornou kuchyňou a progresívnymi novinkami typu termálnych aquaparkov, máme tu atraktívny komplexný produkt, ktorý je najmä vďaka geografickej i jazykovej blízkosti veľmi konkurencieschopný i voči zavedeným alpským strediskám.
Prinášame Vám skutočne reprezentatívny prierez najzaujímavejšími strediskami a termálmi; ako reprezentantov slovenskej letnej ponuky volíme skutočné vlajkové lode tamnej turistiky.
Po prvé je to veľký zábavný, termálny a rekreačný komplex Tatralandia pri Liptovskom Mikuláši pod Vysokými i Nízkymi Tatrami.
Za pozornosť určite stojí i neďaleký, na druhom konci priehradnej nádrže Liptovská Mara stojaci tradičný a kvalitný termálny aquapark Bešeňová.
Rýdzo vysokohorské destinácie zastupujú Jasná pod Chopkom a Demänovská dolina v Nízkych Tatrách, Tatranská Lomnica v Tatrách Vysokých a v Malej Fatre oblasť Terchová-Belá, východisko do známej Vrátnej doliny.
V Podunajskej nížine blízko slovenskej metropole Bratislavy leží mestečko Senec a jeho populárne Slnečné jazerá – termály, aquapark s množstvom atrakcií a letným zábavným programom si nezadajú s prímorskými letoviskami.
Vďaka tradícii neprerušenej ani rozdelením Československa a tiež vďaka príjemnej vzdialenosti určite Slovensko osloví nemálo z Vás, ktorí si budú chcieť všetky zmieňované novinky vyskúšať na vlastnej koži. Odvrátenou stranou mince slovenského približovania sa k európskym kvalitatívnym štandardom je však pochopiteľne cena ubytovania, ktorá rozhodne nepatrí v rámci ponuky českého katalógu medzi tie absolútne najnižšie. V súčte všetkých pomyselných nákladov dovolenky však misky váh v prospech Slovenska stále prevažuje celkovo najnižšie cenová hladina pri vzájomnom zrovnaní väčšiny zemí prezentovaných na týchto stránkach.
Objavte znova Slovensko i Vy, sme si istí, že Vás môže len príjemne prekvapiť. Češi tu vždy boli váženými hosťami a je veľmi príjemné sa s tunajšími srdečnými a pohostinnými obyvateľmi porozprávať vo vlastnej materinčine a necítiť sa nikde ako návštevník druhej kategórie.
rozloha: 49.036 km2
obyvateľstvo: 5.421.352
národnostné zloženie: v roku 2012 sa celkom 85,8 % obyvateľstva hlásilo k slovenskej národnosti, 9,7 % k maďarskej, 1,7 % k rómskej, 0,8 % k českej, 0,4 % k rusínskej a 0,2 % k ukrajinskej
náboženstvo: k rímskokatolickej církvi sa v roku 2010 hlásilo 68,9 % obyvateľov, k evanjelickej církvi augšpurského vyznania (luteránom) 6,9 %, ku gréckokalíckej církvi 4,1 %, ku kalvinistom 2,0 % a k pravoslávnej církvi 0,9 % obyvateľov; celkom 13 % obyvateľov je bez vyznania
úradný jazyk: slovenčina, čeština (z časti úradný), regionálne maďarčina, rusínčina
hlavné mesto: Bratislava – 417.389 obyvateľov
ďaľšie veľké mestá: Košice 238.725 obyvateľov, Prešov 92.786 obyvateľov, Žilina 85.579 obyvateľov, Nitra 82.661 obyvateľov, Banská Bystrica 78.724 obyvateľov
štátne zriadenie: republika
prezident: od júna 2019 Zuzana Čaputová
vláda: od 1. apríla 2021 premiér Eduard Heger (nahradil vo funkcii Igora Matoviča, predsedu hnutia Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti – OĽaNO, najsilnejšej parlamentnej strany, ktorá je v koalícii s hnutím SME rodina, so stranou Sloboda a solidarita a so stranou Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku)
administratívne-správne členenie: v roku 1996 zaviedla Mečiarova vláda nový systém rozdelenia krajov a okresov. V súčasnosti sa Slovensko delí na 8 samosprávnych krajov, kterými sú Bratislavský, Košický, Nitriansky, Prešovský, Žilinský, Trenčiansky, Trnavský a Banskobystrický. Ďalej je na Slovensku celkom 79 okresov.
mena: od 1. 1. 2009 Euro (1 EUR = 100 centov)
HDP na obyvateľov za rok 2019: 17.276 EUR
ďalší: člen EU i NATO od roku 2004