NEV-DAMA a.s.

V tejto chvíli pre Vás zájazdy pripravujeme.

Zadajte Váš e-mail a dostanete upozornenie ihneď po spustení do predaja.

Popis oblasti

Sardínia - čarokrásny svojbytný ostrov

Sardínia (taliansky Sardegna) je autonómna oblasť v juhozápadnej časti Talianska. Má rozlohu 24.090 km² a okrem hlavného rovnomenného ostrova ju tvorí aj rad okolitých menších ostrovov. Jej brehy obmýva Stredozemné a Tyrhénske more. Samotný ostrov Sardínia je po Sicílii druhým najväčším ostrovom Stredozemného mora, leží medzi Apeninským polostrovom, Španielskom, Korzikou a Tuniskom. Región má 1,64 milióna obyvateľov a delí sa na 8 provincií. Hlavným mestom je Cagliari. Na ostrove sa hovorí po taliansky a sardštinou. Profil Sardínia je značne hornatý s nesmierne členitým pobrežím. Podmienky na turistiku v horách sú však veľmi obmedzené, a to predovšetkým pre nepriestupné porasty. Členitejšia je východná časť ostrova, zvlášť pobrežia. Najvyšším vrcholom je La Marmora (1.834 m n. m.) v horskom masíve Gennargentu.

Stáročia pod nápormi dobyvateľov

Na ostrove v staroveku existovala svojbytná nuragská civilizácia, nazývaná podľa tajomných, dodnes zachovaných kužeľovitých stavieb, tzv. Nuraghov z rokov 1500 - 300 p. n. l. Prvými kolonistami boli Feničania a Kartáginci, na pobreží bolo založené aj niekoľko gréckych osád. Roku 238 p. n. l. sa ostrova zmocnili Rimania, ktorých vystriedali roku 456 n. l. Germánski Vandali. V roku 533 n. l. sa tu vylodili Byzantínci. V 8. storočí sa ostrov dostal pod nadvládu Arabov. Aj v ďalších rokoch sa nad strategicky dôležitým ostrovom často menila vláda, čoho dôsledkom je okrem iného zaujímavý etnický mix obyvateľstva, aj regionálne pozostatky jazykov dobyvateľstva, ako je napríklad katalánsky jazykový ostrovček v okolí Alghera. V rokoch 1297 až 1861 sa tu rozprestieralo Sardínske kráľovstvo, ktoré sa zmenilo roku 1861 na Talianske kráľovstvo.

Úplne iné Taliansko, ktoré núti každého opakovane sa vracať

Mnoho cestovateľov a spisovateľov velebia krásu Sardínie, s najkrajším pobrežím Talianska, často stále nedotknutou prírodou aj s mnohými endemickými druhmi rastlín. Tretí najväčší región Talianska (po Sicílii a Piemontu) meria na dĺžku (od Punta Falcone na severe po mys Capo Teulada na juhu) 270 km, zatiaľ čo šírka činí 145 km (od mysu Capo dell'Argentiera na západe po mys Capo Comino na východe) . Aj z týchto rozmerov vyplýva, že dôkladné poznanie ostrova rozhodne nie je záležitosťou jednej krátkej návštevy. Avšak pravdou je, že väčšina návštevníkov si Sardíniu získa natoľko, že sa sem veľmi radi a často vracajú. Izolovanosť od talianskej pevniny (najbližšie toskánskeho pobrežia pri Monte Argentario je vzdialené 189 km, zatiaľ čo tuniské pobrežie Afriky je vzdialené iba 184 km) spôsobilo značnú odlišnosť od talianskej kultúry. A významné odlišnosti možno pozorovať aj v porovnaní s francúzskym ostrovom Korzika, hoci tohto najbližšieho suseda delí od Sardínie len 11 km široký Bonifácký prieliv.

Optimálna klíma a fascinujúce more - najsilnejšie turistické magnety

Sardínia leží medzi 41º a 39º stupňom severnej šírky, pričom 40. rovnobežka ju takmer delí napoly. Už z týchto dát vyplýva, že tu možno očakávať príjemnú subtropickú klímu a dlhú letnú sezónu. Vzhľadom k prítomnosti mora sú tu mierne zimy s teplotami len veľmi zriedka klesajúcimi pod bod mrazu. Letá sú horúce a suché, konštantný vánok umožňuje vydržať bez problémov aj vysoké letné teploty spravidla vyššie ako 30 ° C, ale len výnimočne prevyšujúcou 35 ° C. Vďaka miernemu podnebiu, krásam krajiny aj čistote morskej vody Sardínia láka každý rok veľké množstvo dovolenkárov. V roku 2007 sa počet prenocovaní turistov prvýkrát prehupol cez 10 miliónov ročne. Takmer 2/3 návštevníkov však tvoria Taliani z pevniny, pre ktorých je ostrov absolútne najprestížnejším miestom, kam sa možno vydať na dovolenku.

V stopách Berlusconiho alebo Abramoviča

Prvé investície do turistickej infraštruktúry siahajú až do roku 1948, kedy bola s konečnou platnosťou na ostrove odstránená malária a Sardínia získala štatút autonómnej oblasti. Od začiatku bol tunajší cestovný ruch zameraný najmä na elitu, preto bol založený na kvalite infraštruktúry, ako samozrejme aj na prírodných krásach. Napríklad v okolí súostrovia Maddalena sa ponúka mnoho jedinečných trás pre jachtárov. Najmä hlavné centrá oblasti Costa Smeralda sa čoskoro stala miestami, kde sa schádza medzinárodná smotánka, a preto ide o jednu z najobľúbenejších destinácií v celom Stredomorí. Aj mnohých "obyčajných" návštevníkov fascinuje pozorovať miesta, kde majú svoje vily a kotvia opulentné jachty osobností svetového biznisu, kultúry aj politiky.


Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?