Rosolina Mare sa už niekoľko rokov na slovenskom trhu radí nielen medzi najznámejšie strediská talianskeho Jadranu ale aj medzi najnavštevovanejšie. Letovisko, ktorého názov pochádza od 10 km vzdialeného mestečka Rosolina s 6.300 obyvateľmi, leží 70 kilometrov južne od Benátok a hoci založené už v roku 1949, zostáva stále len čisto sezónnou záležitosťou. Trvalo tu žije len pár stoviek obyvateľov a tak sú tu v zime otvorené len 2 bary a 1 malý supermarket. S príchodom teplých letných mesiacov sa však každoročne Rosolina Mare mení v žiadané turistické centrum, ktoré dokáže nielen pojať až 50.000 návštevníkov, ale ktoré každému predkladá aj kompaktnú ponuku všetkých prázdninových služieb. Ako jediné z väčších letovísk talianskeho Jadranu leží Rosolina Mare v chránenom území, v prírodnom parku Delta Pádu, a ponúka tak dokonalú symbiózu nepoškvrnenej prírody, rozľahlých pláží, širokého zázemia aj pestrých ubytovacích možností, ktoré sú vďaka polohe strediska na dlhom a úzkom polostrove situované takmer výhradne do 500 metrov od pláže. A to všetko je tu navyše podporené viac ako prijateľnými cenami, ktoré často krát až prekvapia.
Súvislý pás 8 kilometrovej pláže s najjemnejším zlatistým pieskom často krát dosahuje šírku aj cez 100 metrov a tak tu nájdeme, ak vynecháme najfrekventovanejšie pláže centrálnej, aj dostatok miesta a priestoru pre slnenie sa osamote. Podstatným argumentom je tu aj veľmi pozvoľný vstup do mora, ktorý z Rosolina Mare robí ideálnu prázdninovú voľbu pre rodiny s deťmi. Na svoje si tu však prídu aj malí aj veľkí milovníci činorodého trávenia voľného času. A to najmä vďaka širokej ponuke športového aj kultúrno-spoločenského vyžitia, keď predovšetkým vo večerných hodinách sa hlavné triedy Rosolina Mare mení v jednu veľkú promenádu s nepreberne pestrou paletou zábavy. Pre milovníkov golfu je lákavá možnosť zahrať si na majstrovskom 18-jamkovom ihrisku na susednom ostrove Albarella.
Zabudnúť však nesmieme ani na skutočnosť, že celý polostrov je doslova utopený v zeleni rozľahlých píniových lesov a nabáda preto aj k realizácii ozdravných pobytov zameraných na liečbu respiračných ochorení. Biologicky nesmierne cenná je taktiež miestna lagúna, ktorá polostrov obklopuje. Celkom unikátne príležitosti tak Rosolina Mare predkladá všetkým milovníkom rybárčenia. Veď kde inde nájdeme takmer pohromade otvorené more, lagúnu aj veľké rieky?! Za zmienku určite stojí aj od centra 5 kilometrov vzdialená rezervácia na južnom cípe polostrova, ktorá je označená zavádzajúcim názvom Giardino botanico (v preklade "botanická záhrada"), s náučnými chodníkmi.
Zaujímavá je však aj celá provincia Rovigo, najmä dolný tok rieky Pád, tvoriaci deltu. Ide o oblasť veľkých vodných diel na území Pádskej nížiny ohraničené riekami Pád a Adige. Pri veľkej povodni v roku 1951, kedy sa pretrhla hlavná hrádza Pádu, došlo k zaplaveniu celého priestoru medzi spomínanými riekami a tak tu už dnes rieky tečú zovreté vysokými hrádzami niekoľko metrov nad úrovňou okolitého terénu. Veď nadmorská výška celej provincie je len od -2 do +5 metrov. Miestnu riečnu sieť značne pozmenili už Benátčania na prelome 16. a 17. storočia, kedy ich hrozba zanesenia benátskej lagúny usadeninami Pádu donútila odkloniť ho južným smerom a jeho skoršiemu prítoku Adiži vystavať samostatné koryto. Do roku 1603 tak u Rosolina Mare do mora ústil Pád, dnes tam ústi aj Adiža. Aj všetky ďalšie veľké vodné diela v regióne vznikli do 18. storočia a to dnes už len ťažko pochopiteľnou ručnou prácou s vyrubovaním "od oka". Sedimenty Pádu naplavené vplyvom vyrúbania časti alpských lesov posunuli za posledných 2000 rokov čiaru pobrežia v tejto oblasti až o 40 km. Takmer tak ďaleko od mora dnes leží antický prístav Adria, kedysi tak významný, že dal celému mori meno Mare Adriatico. Veľkú reklamu tejto fascinujúcej krajine lagún, riečnych ramien a hejnám plameniakov zložil jeden z najpopulárnejších talianskych spevákov Zucchero klipom k piesni Voci z jeho albumu Black Cat z roku 2016.
8 km dlhá pláž začína na severe pri ústí druhej najväčšej talianskej rieky Adige a končí na juhu pri prielive oddeľujúceho Rosolina Mare od luxusného rezidenčného ostrova Albarella. Je tvorená výhradne veľmi jemným pieskom, miestami dosahuje šírku až cez 100 m a je vyhlásená pozvoľným a bezpečným vstupom do mora, absolútne ideálným pre malé deti a neplavcov. Plávať sa dá vo vzdialenosti od 50 až 100 metrov od brehu. Voda je z dôvodu blízkosti ústia dvoch najväčších talianskych riek (Pádu a Adige) menej slaná a kvôli jemnému piesku býva pri brehu často ľahko zakalená, nie je však znečistená. Tunajšie more býva väčšinou pokojné, nie je však vhodné pre potápanie a nežijú v ňom nebezpečné živočíchy. K dispozícii sú tu verejné aj súkromné pláže. Celkom 7 voľných pláží je rozmiestnených medzi platenými plážami, v južnej časti polostrova nájdeme tiež ďalšie, cez 3 kilometre dlhú a takmer ľudoprázdnou prírodnú pláž. Na volné pláže je vstup zdarma, môžete si tam čokoľvek priniesť, ale nie sú upravované a nemajú sociálne zariadenie. Na každodenne udržiavaných súkromných plážach si možno prenajať plážový servis, k dispozícii sú tu bary, sociálne zariadenia, sprchy a u niektorých aj reštaurácie, športové zázemie (ihrisko na loptové športy, lodičky, vodné bicykle atď.), detské ihriská, animačné programy, plavčíci a pod. Laguna, ktorá obklopuje polostrov z protiľahlej strany, nie je vhodná na kúpanie a nenachádzajú sa tu ani žiadne pláže.
Plzeň, Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Brenner, diaľničný výjazd Verona Sud, Rovigo, Adria, Rosolina, Rosolina Mare
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg
Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt
a ďalej
Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, výjazd s.s. 309 Romea - smer Ravenna, Chioggia, Rosolina Mare