Grado je letovisko v oblasti Friuli nachádzajúce sa východne od Lignana smerom na Terst, a to v smere "priameho predĺženia" diaľnice z Udine - je teda najbližším strediskom talianskeho Jadranu pri ceste z ČR.
Lokalita Belvedere s časťou nami prezentovaného ubytovanie leží na pobreží lagúny a administratívne spadá pod Aquileia, teda provincii Udine, zatiaľ čo len pár kilometrov vzdialená miestna časť Pineta leží na ostrove obmývaná vodami lagúny aj Jadranu a spadá už pod provincii Gorizia.
Grado bude určite vhodnou voľbou pre tých, ktorí na dovolenke hľadajú nielen more, ale aj stopy histórie. Grado má dlhú a bohatú históriu začínajúcu už v období rímskeho impéria, kedy bolo prístavom prosperujúceho mesta Aquileia, ležiaca 10 km vo vnútrozemia. Jeho prostredníctvom Aquileia obchodovala s dnešnou Sýriou, Cyprom, Arábiou a Malou Áziou. Dnes je Grado skôr kúpeľným mestom než rybárskym prístavom na ostrove v lagúne (samo seba nazýva "Slnečným ostrovom") a je s pevninou spojené hrádzou, ktorá návštevníkov dovedie až do samého centra mestečka, ktoré je pešou zónou s romantickými uličkami a námestiami s radom kaviarní , reštaurácií, barov a obchodíkov. Hoci mestečko môže na prvý pohľad pripomínať malé Benátky, miestni obyvatelia radi pripomínajú, že Grado bolo slávnym prístavom už za Gaia Julia Caesara, teda v čase, keď Benátky ešte zďaleka neexistovali.
V 5. storočí, v čase zániku Západorímskej ríše, utiekla do bezpečnejšieho ostrovného Grada pred nájazdmi barbarských kmeňov z východu väčšina obyvateľov Aquileia, vrátane tamojšieho biskupa. A práve z tejto doby pochádza katedrála Grada, Sant'Eufemia s baptistériom, ako aj bazilika Santa Maria delle Grazie. Od 6. storočia patriarcha z Grada ovládal celé pobrežie Benátska, až do roku 1451 tak Benátky podliehali z pohľadu cirkevnej hierarchie Gradu. Potom sa však už Grado začalo prepadať do bezvýznamnosti, odkiaľ ho znova pozdvihol až turistický ruch spojený s kúpeľníctvom, ktorý sa tu začal rozvíjať počas rakúskej nadvlády v rokoch 1815 - 1918.
Vyznávači odpočinku nájdu ideálne miesta na slnenie na plážach lemujúcich lagúny - ide o jedno z najpokojnejších stredísk na severnom pobreží Jadranu, časť lagúny je prírodnou rezerváciou. Pláže sú tu dlhé, s jemným pieskom a majú veľmi pozvoľný vstup do mora a sú teda vhodné aj pre deti a neplavcov. Letovisko býva pravidelne za čistotu pláží oceňovaný modrou vlajkou. Medzi vyhľadávané športy v tejto lokalite patrí jazda na bicykli, tenis, golf a medzi vodnými športami kraľuje jazda na vodných lyžiach a windsurfing.
V súvislosti s cyklistikou treba v Gradu spomenúť aj jednu neobvyklú možnosť - čo takto dôjsť si k moru na bicykli? Zdanlivo bláznivý nápad, avšak pozor - ciest k Jadranskému moru je síce veľa, ale Grado je cieľovým bodom najslávnejšej európskej diaľkovej cyklotrasy Alpe Adria Radweg, ktorá spája rakúsky Salzburg práve s talianskym letoviskom Grado. Ide o trasu bez automobilovej prevádzky a s nádhernými scenériami v okolí celej trasy. Na 420 kilometroch zo Salzburgu do Grada nenarazíte na žiadny zásadnejší bezpečnostný problém - vyhradené je tu len pre cyklistov, bez áut. Trasa z Tarvisia na rakúsko-talianskej hranici k moru je celá "z kopca", napriek tomu je primeranú kondíciú potrebné mať a finálová kúpeľ na pláži v Grade tak bude iste patriť k tým najzaslúženejším.
Pláže sú tu dlhé 15 km s jemným pieskom a majú pozvoľný vstup do mora, sú teda vhodné aj pre deti a neplavcov. Plávať sa dá vo vzdialenosti 50 až 100 m od brehu, v niektorých obdobiach je však odliv ešte výraznejší. Tunajšie more býva pokojné, nie je však vhodné pre potápanie a nežijú v ňom nebezpečné živočíchy. Hlavná pláž v Gradu sa radí medzi tie najkrajšie na jadranskom pobreží Talianska. V niektorých častiach mesta (najmä v zónach mimo platenej pláže, kam je umelo navážený piesok) sa z dôvodu blízkosti lagúny nachádza na dne aj nezvyčajné čierne bahno s prímesou síry a s liečebnými účinkami, vďaka ktorému požíva oblasť Grada kúpeľný štatút. Môžete si tu tak dopriať krásne bahenné kúpele a aktivovať tak obranyschopnosť Vášho tela, bez toho aby ste za to museli čokoľvek platiť. Sírnaté vody Grada s prímesou jódu sa používajú aj pre inhaláciu, takže i obyčajné plávanie v Grade je bez debaty zdravšie, než v iných letoviskách. Ideálna a lékármi odporúčaná je potom kombinácia bahennej kúpele trvajúca 20 až 25 minút s plávaním v mori počas doby 10–15 minút.
Pláže sú tu platené aj neplatené, pričom tie neplatené sa nachádzajú na západnom konci mestečka. Na voľnej pláži je vstup zdarma, môžete si tam čokoľvek priniesť, ale nie sú upravované a nemajú sociálne zariadenie.
Na platených plážach sú WC a sprchy, pre deti preliezky, kolotoče a ďalšie atrakcie.
Východne od mesta Monfalcone sa v lagúne obklopenej prímorskou pírodnou rezerváciou nachádza lokalita Marina Julia s peknou okruhliakovou plážou lemovanou zeleňou. More je v tejto oblasti veľmi plytké, je preto vhodné pre malé deti a neplavcov.
Neďaleké Duino, ležiace 12 km severozápadne od Terstu, ponúka pláže úplne odlišného charakteru. Pobrežie je v tejto oblasti skalnaté, divoké, lemované vápencovými útesmi. Relatívne prístupný úsek sa ťahá medzi mestečkami Duino a Sistiana Mare. Natáčal sa tu český film Účastníci zájezdu. V Duine sa dá kúpať na neplatených plážach pred dominantou mestečka, hradom zo 14. storočia. Oblasti okolo Duina sa v dobách Rakúsko-Uhorska hovorilo Rakúska Riviéra.
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg
Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt
a ďalej
Villach, Tarvisio, Udine
a ďalej
dialničný zjazd Palmanova, Grado
nebo
dialničný zjazd Redipuglia-Monfalcone Ovest, Marina Julia