Istria je stálicou medzi českými a slovenskými turistami smerujúcimi na chorvátsky Jadran. Je nám geograficky najbližšie a nikdy neprestane lákať svojím priezračne čistým morom, zeleňou borovicových lesov a množstvom cenných historických pamiatok. Istrijskej pobrežie začína na hraniciach so Slovinskom a tiahne sa od mysu Savudrija na juh k mysu Kamenjak, kde sa otáča na severovýchod k Rijeke. Je to najväčšia, najnavštevovanejšia a najživšia oblasť cestovného ruchu na celom chorvátskom Jadrane a v celom Chorvátsku vôbec. Na polostrove Istria žije vyše 200 tisíc obyvateľov, z toho 62 tisíc v najväčšom meste a hlavnom hospodárskom stredisku Pula.
Koncom prvej svetovej vojny pripadla Istria podľa mierových zmlúv Taliansku, hoci tu žilo trikrát viac Chorvátov a Slovincov než Talianov a slovanské obyvateľstvo bolo v Istrii doma už od čias sťahovania národov. Po druhej svetovej vojne pripadla Istria po dlhých rokovaniach nakoniec Juhoslávii. Po jej rozpade sa Istria stala súčasťou samostatného Chorvátska, kde malá časť na severe patrí Slovinsku (s mestami Portorož, Piran, Izola a Koper). Polohe na križovatke kultúr zodpovedá aj lokálnej kuchyni, kde sú ľahké jedlá stredomorského typu silne ovplyvnené najmä talianskou gastronómiou doplnené mäsitými pokrmami pôvodom z hornatého balkánskeho vnútrozemia. Všetko je doplnené vynikajúcimi vínami z miestnej provincie, z ktorých mnohé môžu smelo konkurovať zavedeným talianskym vínam.
V posledných 40 rokoch vyrástla na západnom pobreží Istrie veľmi rozsiahle a neobyčajne rušné letoviská, ktoré na seba tesne nadväzujú a tiahnu sa často v dĺžke 10 až 20 kilometrov pozdĺž mora. Celková kapacita hotelov na západo-istrijskom pobreží presahuje 230 tisíc lôžok. V posledných 20 rokoch došlo na Istrii k výraznej modernizácii hotelov a apartmánov, prípadne k ich úplnej prestavbe, zvýšil sa počet bazénov, u mnohých nechýbajú animačné programy pre deti aj dospelých. Kamenisté istrijské pláže boli doplnené betónovými plošinami a terasami pre opaľovanie. Na pobrežie boli navezené okruhliaky a drobné kamienky, prípadne hrubý piesok.
Na pobreží Istrie je rad krásnych miest antického alebo benátskeho pôvodu a každé si uchovalo vlastnú osobitosť. A nemožno pritom opomenúť ani doteraz málo známe vnútrozemie Istrie, plné cenných pamiatok minulosti a pôsobivé svojim neporušeným stredovekým rázom.
Rovinj je hlavným architektonickým klenotom benátskej epochy na Istrii. Toto kúzelné mestečko rozložené na polostrove si celkom zachovalo svoj pôvodný ráz a radí sa medzi najmalebnejšie miesta v celom Chorvátsku. Hotely vyrastajú na sever aj na juh od Rovinju. Pláže, pozdĺž ktorých vedie promenáda, sú čiastočne doplnené betónovými plošinami, inak tu nájdeme okruhliaky, kamene, miestami aj navezený piesok.
Jihlava, Znojmo, CZ/A, Vídeň, Graz, A/SLO, Maribor, Ljubljana, Postojna, smer Trieste
České Budějovice, Dolní Dvořiště, CZ/A, Linz, Salzburg, A/I, Trieste
Brno, Mikulov CZ/A, Vídeň, Graz, A/SLO, Maribor, Ljubljana, Postojna, smer Trieste
České Budějovice, Dolní Dvořiště, CZ/A, Linz, Salzburg, Villach, A/SLO, Ljubljana,Postojna, smer Trieste
a ďalej
Koper, SLO/HR, Buje, Poreč