Istria je stálicou medzi českými aj slovenskými turistami smerujúcimi na chorvátsky Jadran. Je nám geograficky najbližšie a nikdy neprestane lákať svojím priezračne čistým morom, zeleňou borovicových lesov a množstvom cenných historických pamiatok. Istrijské pobrežie začína na hraniciach so Slovinskom a tiahne sa od mysu Savudrija na juh k mysu Kamenjak, kde sa otáča na severovýchod k Rijeke. Je to najväčšia, najnavštevovanejšia a najživšia oblasť cestovného ruchu na celom chorvátskom Jadrane a v celom Chorvátsku vôbec. Na polostrove Istria žije vyše 200 tisíc obyvateľov, z toho 62-tisíc v najväčšom meste a hlavným hospodárskym strediskom Pula.
Koncom prvej svetovej vojny pripadla celá Istria podľa mierových zmlúv Taliansku. Po druhej svetovej vojne pripadla Istria Juhoslávii. Po jej rozpade sa Istria stala súčasťou samostatného Chorvátska. Polohe na križovatke kultúr odpovedá i lokálna kuchyňa, kde sú ľahké jedlá stredomorského typu ovplyvnené najmä talianskou gastronómiou doplnené mäsitými pokrmami pôvodom z hornatého balkánskeho vnútrozemia. Všetko je doplnené vynikajúcimi miestnymi vínami.
Na západnom pobreží Istrie vyrástli rozsiahle a rušné letoviská, v posledných rokoch tu došlo k výraznej modernizácii hotelov a apartmánov, zvýšil sa počet bazénov, pri mnohých nechýbajú animačné programy. Kamenisté istrijské pláže boli doplnené betónovými plošinami a terasami pre opalovanie. Na pobreží boli navezené okruhliaky a drobné kamienky, prípadne hrubý piesok.
Istria je nepochybne oblasťou s najväčšími možnosťami športového vyžitia (tenis, bicykel, adrenalínové športy, vodné atrakcie, minicluby pre deti…) v rámci celého dlhého pobrežia Chorvátska. Istrijské rezorty sú naozaj skvelo vybavené, s prehľadom zatieňujú ponuku na pobreží Talianska. Živo tu je i v okrajových častiach sezóny, čomu napomáha i blízkosť historických miest s pestrým kultúrnym programom.
Na pobreží Istrie je rad krásnych miest antického alebo benátskeho pôvodu a každé si uchovalo vlastnú osobitosť. A nemožno pritom opomenúť ani doteraz málo známe vnútrozemie Istrie, plné cenných pamiatok minulosti a pôsobivé svojim neporušeným stredovekým rázom.
Umag je rušné mesto ležiace na najsevernejšom pobreží Istrie neďaleko hraníc so Slovinskom, s pôsobivým stredovekým centrom aj dlhým radom hotelov ťahajúcich sa pozdĺž pobrežia. Je známe júlovým tenisovým turnajom ATP v antukovom areáli ITC Stella Maris s kapacitou centrálneho kurtu 3.500 divákov, ale aj veľkým a dobre vybaveným športovým areálom Katoro. Pláže sú tu prevažne skalnaté s betónovými platy, ale miestami aj kamienkové. Protipólom Umagu je malé kľudné letovisko Kanegra ležiace priamo při slovinských hraniciach na západnom brehu Piranského zálivu. Je známe svojou naturistickou okruhliakovou plážou lemovanou borovicovým lesom.
Lanterna je malý polostrov severne od Poreču slúžiace plne cestovnému ruchu. Ide o živé a kvalitné letovisko uprostred pekného lesoparku, známe je aj bohatou športovou ponukou. Lanterna má typické istrijské pláže z okruhliakov a kameňov, doplnené betónovými platy. Z pláží v Lanterna bolo hneď niekoľko za svoju kvalitu a čistotu vyznamenané tzv. modrou vlajkou.
Poreč je živé mesto s mnohými hotely, zábavou a rozsiahlou športovou ponukou. Z tunajších rímskych pamiatok vynikajú komplex Eufraziovej baziliky s prekrásnymi mozaikami pod záštitou UNESCO a ďalej zvyšky fóra a chrámu Neptúna a Marta. Cenné pamiatky tu zanechali aj Benátčania, ktorí centru mesta vtlačili dodnes pretrvávajúci ráz.
Vrsar je malý rybársky prístav a významné letovisko s veľkou ubytovacou kapacitou. Rozkladá sa 3 km od severozápadného okraja Limského zálivu. Pred pobrežím je takmer dve desiatky malých neobývaných ostrovčekov a útesov, pred vlastným letoviskom je ostrovček Koversada. Vrsar vyniká bohatými lesmi a členitým romantickým pobrežím. Vďaka svojím prírodným podmienkam patrí k najpríjemnejším letoviskám oblasti.
Rovinj je hlavným architektonickým klenotom benátskej epochy na Istrii. Toto kúzelné mestečko rozložené na polostrove si celkom zachovalo svoj pôvodný ráz a radí sa medzi najmalebnejšie miesta v celom Chorvátsku. Hotely vyrastajú na sever aj na juh od Rovinju. Pláže, pozdĺž ktorých vedie promenáda, sú čiastočne doplnené betónovými plošinami, inak tu nájdeme okruhliaky, kamene, miestami aj navezený piesok.
Pula je istrijskej metropoly významný prístav ležiaci v najväčšej zátoke Istrijského polostrova. Je významne poznamenaná rímsku antikou. Zachoval sa tu monumentálny Amfiteáter, slávobrána Sergiovcov a Augustov chrám. Ako veľké turistické stredisko je vhodná najmä pre športovo zameraných návštevníkov a pre tých, ktorí sa chcú o dovolenke baviť. Pláže tvoria väčšinou veľké skalné platne, doplnené podľa potreby betónovými plošinami, značná časť pláží je kamenistá a štrková.
Medulin je rybárske mestečko a známe letovisko ležiace 10 km juhovýchodne od Puly v najjužnejšej časti Istrie. Pre veľmi dobré prírodné podmienky navštevujú Medulin s obľubou rodiny s deťmi. More je tu priezračné, pláže z časti kamenisté, z časti okruhliakové, na poloostrove Kašteja sú okruhliaky na pláži drobnejšie a je tu i hrubý piesok, borovicový les potom siaha až k plážam. Veľmi dobré možnosti kúpania sú i na blízkych zalesnených ostrovčekoch. Medulin má tiež jednu z najväčších ponúk športových aktivít na celom istrijskom pobreží.
Rabac je rybárske mesto so zaujímavým centrom rozprestrené vo svahu na východe Istrijského poloostrova s prekrásnymi plážami, tiahnúcimi sa ďaleko pozdĺž pobrežia. Rabac je obľúbený i pre rekreáciu rodín s deťmi. Na plážach sú okruhliaky, štrk i skalné platne. V okolí sú na členitom pobreží početné malé zátoky s krásnym kúpaním.
More na celom pobreží Istrie je priezračné a dokonale čisté. Je teda veľmi vhodné pre potápanie a šnorchlovanie. Pobrežie je väčšinou skalnaté a kamenisté, preto je veľmi často umelo upravované buď vytváraním betónových platov so schodíkmi do vody, či navážaním piesku a kamienkov. Prírodné piesočnaté pláže sa tu prakticky vôbec nevyskytujú. V mnohých miestach je lepšie používať obuv do vody, kvôli kameňom aj kvôli výskytu morských ježkov. More okolo Istrijského polostrova je spravidla dosť hlboké, rad letovísk však ponúka pláže s pozvoľným vstupom do vody, žiadne však nie je úplne ideálne pre malé deti a neplavcov. Na hotelových plážach je spravidla poskytovaný plážový servis. Prevažujú však pláže verejné, na ktoré si možno čokoľvek priniesť, ale ktoré nie sú pravidelne udržiavané a nemajú sociálne zariadenie. Niektoré istrijské pláže sa radia medzi najkrajšie na celom Jadrane.
Č. Budějovice, D. Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach,
Brno, Mikulov, Wien, Graz, Maribor,
a ďalej Ljubljana, Postojna, smer Trieste, Koper, Buje, Poreč
Praha 810 km, Brno 670 km