Sečská priehrada a jej okolie je nejväčšou a najvyhľadávenšjou oblasťou v Pardubickom kraji. V Seči a neďalekom okolí je nie len parádne kúpanie, ale i mnoho historických pamiatok, hradov a zámkov, rozhľadne, skanzen a mnoho športových zariadení a aktivít.
Vodná nádrž Seč alebo tiež Sečská priehrada je vodné dielo na rieke Chrudimke v Chránenej krajinnej oblasti Železnej hory v okrese Chrudim v Pardubickom kraji. Celkový objem vodnej nádrže je 22 miliónov m³ s maximálnou zátopovou oblasťou 220 ha a s plochou povodia 216 km², dĺžka gravitačnej oblúkovej a murovanej priehradnej hrádze v korune robí 165 m a výška 42 m. Kóta hladiny je 489 m n. m.
Sečská priehrada je vzdialená 16 km na juhozápad od mesta Chrudim, pre mesto je významnou ochranou pred povodňami, vodným zdrojom pre úpravu na pitnú vodu a rekreačnou lokalitou.
Výstavba vodnej nádrže Seč bola zahájená v roku 1924, cieľom bolo doplniť koryto rieky Chrudimky ďalšou retenčnou nádržou (druhou po vodnej nádrži Hamry) k predchádzaniu ničivých povodní a tiež s energetickým využitím vodnou elektrárňou. Priehradná hrádza bola budovaná až v rokoch 1929–1934 v úzkej tiesňave pretekajúcej Chrudimkou pri meste Seč, murovaná žuľovými kvádrami medzi skaliskami, na ktorých sa nachádzajú zrúcaniny hradov Oheb a Vildštejn. Kameň na stavbu sa dopravoval lanovou dráhou z lomu pod Libkovom.
Na prieghradom jazere sa nachádza jeden z najväčších izolovaných ostrovov v Česku. Údolná priehradná nádrž je 6,6 km dlhá a zatopila jedenásť obytných domov, jeden veľký statok, štyri mlyny, štyri píly a výrobňu ľanu. Na skalnatom poloostrove a svahoch nad vodnou nádržou bola v roku 1996 vyhlásená prírodná rezervácia Oheb, zahŕňajúca i zrúcaninu hradu Oheb. V súčasnosti je lokalita jednou z najrozsiahlejších rekreačných oblastí v Pardubickom kraji, vodná nádrž slúži tiež k rybolovu, kúpaniu i športovému potápaniu.
Železné hory sú pohorím s rozlohou 762 km² v severnej časti Českomoravskej vrchoviny, na vymedzenom území chránenou krajinnou oblasťou. Z hľadiska administratívne správneho náležia najväčšou časťou svojej rozlohy do Pardubického kraja, juhozápadná časť do Kraja Vysočina a okrajom na severozápade do Stredočeského kraja. Celé Železné hory sú bohato pokŕyté zeleňou. Lesy sú striedané lúkami, pastvinami a poľami v nadmorských výškach 198 – 737 m n. m., so strednou výškou 480 m n. m. Nadmorská výška vrchoviny klesá severovýchodným smerom k línii miest Chvaletice – Slatiňany – Proseč a na severozápad, najnižšie je situovaná hladina rieky Labe v nadmorskej výške 198 m v Týnci nad Labom v Stredočeskom kraji. Najvyšších nadmorských výšok okolo 600 až 700 m dosahujú Železné hory na juhozápade až juhovýchode, predovšetkým v širšom okolí mesta Hlinsko. Najvyšším vrcholom v chránenej krajinnej oblasti je Vestec (668 m n. m.) na katastrálnom území obce Slavíkov v Kraji Vysočina a v rámci geomorfologického celku vrch U oběšeného (737 m n. m.) na katastrálnom území obce Svratouch v Pardubickom kraji.
Mesto Seč sa nachádza asi 16 km juhozápadne od Chrudimi, leží v samotnom centre Železných hôr. Po ukončení druhej svetovej vojny sa uskutočnili plány Pionierskej organizácie ČSM a ministerstva školstva, ktoré sa rozhodlo podľa vzoru sovietského Všesvazového pionierského tábora V. I. Lenina (Artěk) zriaiť pri Sečskej priehrade obdobné pionierske zariadenie. Dňa 12. júla 1953 bola otvorená budova Československého pionierskeho tábora s ubytovacím zariadením. V roku 1972 bol Československý pioniersky tábor premenený na Inštitút PO SSM pre výchovu a vzdelávanie pionierskych pracovníkov. V roku 1982 bola funkcia vzdelávacieho pionierskeho inštitútu nhradená zriadením Ústrednej politickej školy SSM Seč. Postupne tu vzniklo veľké vzdelávacie centrum pre prípravu zväzových kádrov. Na základe zákona o navrátení majetku SSM ľuďom ČSFR, mal hospodárske „Rekreačne vzdelávacie zariadenie detí a mládeže” prevziať za štát zmocnenec. Ako aj množstvo iného majetku SSM skončil i tento rozkradnutý, rozsiahly areál je prázdny a chátra.
Vo vzdialenosti 3 km od nami ponúkaného ubytovacieho zariadenia nájdete hrad Oheb týčiaci sa na ostrohu nad hladinou priehradnej nádrže. Bol postaveý v 14. stor. a v roku 1553 bol už neobývaný.
Rovnako ďaleko od hotela je i Vildštejn - pozostatky zrúcaniny drobného hrádku z polovice 14. storočia. Nachádza sa nad tunelom pri hrádzi Sečskej vodnej nádrže.
Zrúcanina hradu Rabštejn, nazývaného tiež Rabštejnek, stojí na nevýraznej skalke blízko Rabštejnskej Lhoty na Chrudimsku, 17 km od hotela.
Strádov je rovnako vzdialená zrúcanina hradu, ktorá sa nachádza na skalnatom ostrohu nad pravým brehom Chrudimky cca 5 km južne od Slatiňan.
14 km od nami ponúkaného ubytovacieho zariadenia ležia Lichnice. Zrúcanina hradu stojí na skalnatom návrší (480 m n. m.), vzniknutom prerušením hrebeňa Železných hôr dvoma roklinami.