Región Piemonte sa do povedomia širokej lyžiarskej obce zapísal organizovaním Zimných olympijských hier 2006, ich hlavným strediskom bol Turín, metropola Piemontu. Pojmy ako Sestriere, Pragelato, Cesana, Sansicario, Fraiteve, Sauze d’Oulx či Bardonecchia si i cez ich obtiažnu vysloviteľnosť určite vďaka dennodennému opakovaniu z televíznych obrazoviek zapamätala nemalá časť populácie. Potom, čo sa olympijské dianie stalo iba kapitolou v histórii, nastal čas pre „obyčajných“ návšteníkov, aby osobne vyskúšali jedinečné lyžovanie v stopách olympijských hrdinov v stredisku Via Lattea / Sestriere.
Oblasť Via Lattea (alebo „mliečna dráha“) je tvorená 7 vzájomne a dokonca i „cezhranične“ prepojenými oblasťami Sestriere, Sansicario, Sauze d’Oulx, Cesana, Clavière, lanovkou (a nedávno konečne i zjazdovkou) naposledy pripojeným Pragelatom a francúzskym Montgenèvrom, to všetko v nadmorskej výške od 1.380 do 2.808 metrov.
400 kilometrov vzájomne dokonalo prepojených zjazdových tratí bez nutnosti zloženia lyží z nôh je v Taliansku úplne ojedinelou ponukou, ktorému môže konkurovať snáď len Cervinia previazaná so švajčiarskym Zermattom a Sella Rondou prepojená 4 strediskami Dolomiti Superski.
Via Lattea ponúka zjazdovky všetkých typov náročností v ideálnom pomere od hrôzu naháňajúcich čiernych „krpálov“, kde sa konajú závody Svetového poháru, cez neprebernú ponuku lyžiarskeho „mainstreamu“ až po nenáročnú skituristiku. Nesmierne široké sú tu možnosti voľného terénu, narazíte na veľa výziev pre „extrémistov“ vrátane populárneho heliskiingu, ale vykúšať si napríklad môžete i bežecké trate v Pragelate, kde pre českú zem olympijské medaile vybojovali v roku 2006 Kateřina Neumannová a Lukáš Bauer.
Oblasť má ambície osloviť nezanedbateľné percento našich lyžiarov a sami tak máte i tento rok možnosť na vlastné oči spatriť z televíznych obrazoviek dôverne známe miesta, z ktorých ešte alpský vietor neodvial nefalšovanú atmosféru piatich spojených kruhov. Na vlastné oči sa môžete presvedčiť o nebývalej rozsiahlosti dokonalo lanovkami prepojenej oblasti, o kvalite a náročnosti všetkých tunajších zjazdoviek, o ktorých by mohli rozprávať mnohí závodníci svetovej špičky, korým sa tu zhmotnili či rozplynuli sny o olympijských medailách. Ako hovoril slogan hier, „tu žije vášeň“.
O tom sa môžu presvedčiť tí z Vás, ktorí nebudú ľutovať predsa len ďalekej cesty z Slovenskej republiky, ani v priemere o niečo vyšších finančných prostriedkov vynaložených za ,,tu“ strávenú lyžiarsku dovolenku. Garantujeme Vám, že už po prvom lyžiarskom dni s kilometrami absolvovaných dokonalých zjazdoviek v nohách nebudete pri večernom posedení pri poháriku piemontského vína toto rozhodnutie ľutovať.
Monterosa Ski je nesmierne rozsiahla lyžiarska oblasť na hraniciach Piemontu a susediaceho autonómneho regiónu Valle d’Aosta, ktorý sa rozkladá v samom severozápadnom cípe Talianska. Na stredisko hľadí druhý najvyšší vrchol Álp Monte Rosa. Z piemontskej strany sa vysoko do hôr šplhá údolie Valsesia, vedúce k rezortu Alagna, ktorý je vstupnou bránou k pestrej lžiarskej ponuke tejto u nás doposiaľ až hriešne nie príliš známej oblasti. Súhrnom takmer 130 km upravovaných zjazdoviek (a nespočet voľných terénov) s 36 lanovkami a vlekmi je tvorené strediskami Alagna Valsesia – Gressoney-La-Trinité – Champoluc, Antagnod, Brusson / Estoul, Gressoney-St.-Jean, Alpe di Mera a Champorcher.
Nekonečné pláne s prachovým snehom lákajú milovníkov voľných terénov a nadmorská výška až vysoko cez 3.000 metrov garantuje excelentnú kvalitu snehu až do neskorej jary. Ojedinelé sú tu možnosti heliskiingu, o možnostiach snowboardingu, skialpinismu či extrémneho lyžovania ani nehovoriac. Ak pripočítame rôzne typy skipasov, zaujímavú miestnu kuchyňu a celé množstvo historických pamiatok, tak prídeme k záveru, že i Monterosa Ski si našu návštevu istotne zaslúži. Pre milovníkov jazdy vo voľnom teréne ešte dodáme, že freeridový server wepowder.com mu pravidelne dáva 5 hviezd ako jedinému stredisku Talianska.