Cesenatico je prímorské letovisko s dvadsiatimi tisícmi obyvateľmi ležiace na pobreží Jardranského mora v kraji Emilia Romagna v provincii Forlì-Cesena 30 km južne od Ravenny a 20 km severne od Rimini. Bolo založené v roku 1302 ako prístav 15 km vzdialeného vnútrozemského mesta Cesena, ktorému patrilo a od ktorého odvodzuje svoj názov. Okolo roku 1500 tu bol vybudovaný prístav a kanál, ktorý mal Cesenatico spojiť s Cesenou. Realizáciou tohoto projektu Cesare Borgia, syn pápeža Alexandra VI., poveril Leonarda da Vinciho, ktorý na práce zároveň dozeral.
Dnes tu sídli múzeum (Museo della Marineria), ktorého súčasťou sú historické rybárske lode zakotvené na kanále.
S Cesenaticom je spojený i osud základnej postavy talianskeho zjednotenia, Giuseppe Garibaldiho, ktorý z tunajšieho prístavu vyplával i so svojou ženou Anitou 2. augusta 1849 na pomoc Benátkam ovládaným Rakušanmi. Na jeho pamiatku sa každoročne začiatkom augusta (tento rok 6. - 7. 8.) už od roku 1885 koná v Cesenaticu slávnosť Festa Giuseppe Garibaldi, sprevádzaná mohutnými ohňostrojmi.
Vizuálnou dominantou Cesenatica je 118 m vysoký mrakodrap („grattacielo“) postavený v roku 1958, kedy bol najvyššou stavbou Talianska (až v roku 1960 ho predstihol mrakodrap Pirelli v Miláne) a náležal i medzi tri desiatky najvyšších budov celej Európy.
Najnovším symbolom Cesenatica je pomník tunajšieho slavného rodáka, doposiaľ posledného cyklidu, ktorý v jednom roku vyhral Giro d´Italia i Tour de France, Marca Pantaniho, predčasne zosnulého v roku 2004 a pochovaného na miestnom cintoríne. Na jeho počesť sa tu v máji koná cyklistický závod podhorím Apenin "Marco Pantani Nove Colli".
Výletov z Cesenatica sa ponúka nadbytok: je možné odtiaľto veľmi jednoducho dosiahnuť aj historické perly pobrežia Ravennu a Rimini, a aj apenínsku minirepubliku San Marino s bezcelnými obchodmi, či neďaleké Predappio, rodisko Benita Mussoliniho s mauzoléom „Duceho“.
Na dosah je množstvo zábavných parkov, ale napríklad i okruh Formule 1 v Imole či Moto GP v Misane Adriaticu - poloha teda naskrz strategická, kde si svoju aktivitu nájde snáď úplne každý.
,Pobrežná krajina je tu úplne plochá, ako obvykle na celom úseku severného Jadranu medzi Benátkami a Cattolicou.
,Hustá zástavba veľmi živého prímorského steediska Cesenatico je až na neobvykle vyčnievajúci mrakodrap typickým zástupcom tejto časti pobrežia. Ak pokračujete z Cesenatica na juh, ťažko rozpoznáte prechod do susedného Gatteo a Mare a na severe zase do Cervie. Kde jedno stredisko končí a ďalšie začína poznáte len z orientačných tabulí. Súvislá rada hotelov a očíslované pláže Cesenatica pripomínajú zónu Rimini, vrátane základnej promenády, tu pomenovanej Viale Giosué Carducci.
,Charakteristika pláží je totožná s Rimini i s Cerviou: dlhá pláž z veľmi jemného piesku sa veľmi pozvoľna zvažuje do mora. Pred príbojom je chránená množstvom vlnolamov, čím je tunajšie kúpanie mimoriadne bezpečné i pre deti, seniorov a neplavcov. Tunajšie veľmi dobre udržiavané súkromné pláže sú doplnené i niekoľkými plážami verejnými.
,Aj keď je Cesenatico strediskom zväčša kľudnejším, než pulzujúce Rimini, sú jeho cieľovou skupinou skôr aktívnejší návštevníci, často rodiny s deťmi. Výpočet možností rozptýlenia je tu skutočne pestrý, početnosť barov, krčiem či reštaurácií je nadmieru vysoká. Nehovoriac o tom, že región Romagna, kam Cesenatico patrí, je jednou z najvyhlásenejších oblastí talianskej gastronómie.
Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova
Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova
a ďalej
Bologna, diaľnica A 14 smer Ancona, diaľničný výjazd Cesena, Cesenatico