Costa del Azahar alebo pobrežie pomarančovníkového kvetu je jedným z najpríťažlivejších pobreží celého Španielska. Je to kraj výnimočný svojimi klimatickými podmienkami, a i svojou prírodou a krajinou. Pobrežie lemujú pláže s jemným zlatým pieskom a priľahlé vnútrozemie s najskôr zelenými úrodnými sadmi, aby sa potom zdvíhalo do pohoria El Maestrazgo, ktoré zdobia malebné dedinky v typickom stredomorskom štýle. Pobrežie začína 200 km južne od Barcelony pri mestečku Alcanar (najjužnejšie miesto Katalánska) a ťahá sa v dĺžke cez 250 km provinciami Castellón a Valencia ďalej na juh až k stredisku Denia v severnej časti provincie Alicante. Na severe je Costa del Azahar ohraničená riekou Ebro s ekologicky výnimočne cennou deltou, významným európskym zimoviskom sťahovavého vtáctva.
Do ďalekosiahlej histórie Costa del Azahar sa podstatnou mierou zapísali Iberovia, Kartáginci, Rímania, Vizigóti i Arabovia, kraj je spojený i s menom hrdiny španielskej reconquisty El Cida, či „vzdoropápeža“ Benedikta XIII. (v Španielsku nazývaný Papa Luna), ktorý v roku 1411 prestaval pôvodne templárský hrad z 13. storočia v Peñíscole na svoje sídlo - papežský palác. Preto je celá oblasť skutočným pamätníkom starobylej architektúry a všetci milovníci histórie budú dozaista nadmieru spokojní. Predovšetkým takéto skvosty ako sú Valencia, Morella, Benicàssim, Sagunto či Tarragona sa natrvalo vryjú do pamäti každého ich návštevníka.
Peñíscola, resp. stará štvrť tohoto mesta s hradom (ktorý stál pôvodne na ostrove, ktorý sa postupom času stal poloostrovom), dnes bez najmenších pochýb patrí medzi najvýznamnejšie historicko-umelecké pamiatky kraja Valencia. Pápežský hrad na 54 metrov vysokom skalnatom poloostrove poskytuje neopakovateľný pohľad na kilometre pobrežia na severe s novostavbami turistických kapacít, rovnako ako na juh na pohorie Sierra de Irta pozvoľna sa cez skalnaté pobrežie zvažujúce sa k morskej hladine.
Oropesa del Mar je typické malé stredomorské mestečko ležiace na pobreží 50 km južne od Peñíscoly a 90 km severne od Valencie. Oproti početným útokom berberských pirátov tu bola vztýčená obranná Kráľovská veža - Torre del Rey, ktorá je dnes dominantou mesta a jedinečnou pamiatkou vojenskej architektúry zo 17. storočia. V starej časti môžeme pozorovať zvyšky hradieb a ruiny hradu, ktorý kedysi obsadil El Cid.
V súčasnosti žijú Peñíscola i Oropesa predovšetkým turizmom a nie len vďaka širokým piesočným plážam sú jednými z najžiadanejších letovisiek celého pobrežia Costa del Azahar. Intenzívna nová výstavba (najmä vo väčšej a živejšej Peñíscole) svedčí o neutíchajúcom záujme rekreantov o tento prekrásny kút Španielska. Ruku v ruke potom kráča i neustále skvalitňovanie a rozširovanie stávajúcich služieb tak, aby bol hosťom poskytnutý maximálny možný komfort a aby tu každý našiel dostatok možností k plnohodnotnému stráveniu dovolenky. K nemu významnou mierou prispieva i veľmi stále teplé podnebie, ktoré na úplné minimum redukuje riziko "prepršanej" letnej dovolenky. Všetci určite uvítajú nadmieru vľúdne ceny väčšiny služieb a rodiny s deťmi dozaista ocenia široké možnosti aktivít pre najmenších.
S úplnou istotou Vás zaujme i lokálna unikátna gastronómia, v ktorej sa spájajú dary mora s nemenej preslávenými plodmi miestnych rozsiahlych sadov a záhrad. Medzi mnohými pokrmami typickými pre túto oblasť zmieňme vynikajúcu rýžovú paellu. Z ovocia, ktorého je tu hojnosť a mnoho druhov, vymenujme na prvom mieste preslávené pomaranče, ktoré dali meno celému pobrežiu.
Peñíscola i Oropesa majú všetky predpoklady, aby oslovili a plne uspokojili skutočne široké spektrum návštevníkov.
Miestne more je čisté, pri brehu však môže byť skalené zvíreným pieskom. Počas prevážnej väčšiny roka je i úplne kľudné a nežijú v ňom žiadni nebezpeční živočíchovia. Pri väčších vlnách je v Oropese potreba obozretnosti pri kúpaní okolo ostrých útesov.
Pláže Peñíscoly sa ťahajú 6 kilometrov na sever, až po letovisko Benicarlo, a to v šírke miestami až 100 metrov. Piesočná pláž tvorená jemným pieskom, spravidla v páse do 5 až 15 metrov od mora, a i hrubozrnným pieskom vo vzdialenejších miestach od mora. Jemnejší piesok je každoročne na pláže umelo navážaný. Vstup do mora je pozvoľný, v miestach terénnymi úpravami rozšírenej pláže potom stupňovitý, nie je teda úplne ideálny pre malé deti a neplavcov. Oproti tomu v Oropese sú tri hlavné pláže (Amplaries, Morro de Gos a La Concha, všetky s jemným pieskom) pozvoľne sa zvažujú do vody a prístup je tu teda jednoduchý i pre najmenších.
V Oropese del Mar je pobrežie rozmanitejšie než v Peñíscole, kde je napospol lemovaný turistickou zástavbou. Je divokejšie a miesi sa s krásnou krajinou so skaliskami a malými zátokami s borovicami a stredomorskou vegetáciou. Blízke pohorie Sierra de Oropesa tvorí prirodzenú hradbu, ktorá chráni mesto pred vetrom z vnútrozemia a zaisťuje mu mierne klíma počas celého roka.
Pláže sú v oboch strediskách prevážne verejné, napriek tomu však denne udržiavané. K dispozícii sú sprchy so studenou vodou, ihrisko pre plážový volejbal i detské atrakcie v podobe húpačiek, preliezok atď. Použitie vlastných slnečníkov a lehátiek nie je nijak obmedzené. Na menšej časti pláží, spravidla v blízkosti veľkých hotelov, si je možné prenajať plážový servis. Peñíscola i Oropesa sú tiež známe ako držiteľky „modrej vlajky“, ocenenia, ktoré je každoročne udelované medzinárodnou neziskovou organizáciou Nadácie pre ekologickú výchovu (FEE) za čistotu pláží.