NEV-DAMA a.s.

Popis oblasti

Benefity

  • pobrežie Jadranského mora, ktoré meria len 47 km, napriek tomu ponúkajúce viac než dosť zaujímavostí
  • vyhlásené prímorské letoviská Portorož, Piran, Izola a Koper
  • Piran, najkrásnejšie mesto na slovinskom pobreží, na prvý pohľad pod vplyvom Benátok
  • rušný Koper, metropola pobrežia a najväčší slovinský prístav
  • Izola, jedna z najlepších letných destinácií Slovinska
  • letovisko Ankaran na severnom okraji slovinského pobrežia na poloostrove Milje, kde nájdete piesočné pláže
  • slané pánve (soline), kde sa sol stále ešte vyrába starými metódami
  • moderná a pestrá dovolenka na slovinskom pobreží na dosah všetkým

Slovinské pobrežie

Na západe Slovinska nájdeme pobrežie Jadranského mora, ktoré meria síce len 47 km (vrátane všetkých zátok, polostrovov, cípov a výbežkov), napriek tomu ponúka zaujímavostí viac než dosť. Slovinské pobrežie je súčasť poloostrova Istria, ktoré je z prevažnej časti chorvátsky. Najsevernejší a najvyspelejší z bývalých juhoslovanských republík sa chváli najmä vyhlásenými prímorskými letoviskami Portorož, Piran a Koper. Zo slovinských prímorských stredísk sme zvolili noblesný Portorož, menej známe susedné strediská Strunjan a Izola, a tiež Ankaran ležiaci pri talianskych hraniciach.

Na pobreží Jadranského mora pôsobí stredozemná klíma so suchými teplými letami a miernymi zimami. Vďaka tomu tu ponúkame ubytovanie počas celého roka, športová a wellness ponuka spolu s malou vzdialenosťou láka návštevníkov i v obdobiach mimo klasickú letnú sezónu. V júli je v priemere 25 - 30 ° C, v zime sa teploty pohybujú okolo 9 ° C. Zvyčajne sa môžete slniť od polovice mája do konca septembra. Teplota vody presahuje 20 ° C.

Jadranské more, ktoré obmýva Slovinsko, je vlastne veľký záliv Stredozemného mora, ktoré preniklo na poklesnutú krasovú pevninu. Z nížin pri terstskom zálive sa veľmi rýchlo dvíhajú jednotlivé pohoria typické značnou zachovalosťou prírody. Na juhu je to Snežník s 1.795 metrov vysokým vrcholom Veliki Sněžník, z ktorého je vidieť more, Istria aj Alpy ako na dlani.

Portorož – nejluxusnejšie prímorské letovisko Slovinska s piesočnými plážami

V preslávenom letovisku Portorož, ležiacom na severe Istrie, presnejšie na najjužnejšom mieste slovinského pobrežia pri hraniciach s Chorvátskom, nájdete pulzujúce promenády plné turistov s rozmanitou ponukou zábavy a aj kľudnejšiu kúpeľnú atmosféru. Názov Portorož znamená v preklade „prístav ruží“ a odkazuje k úchvatným rozkvitnutým rúžovým záhradám v meste.

Portorož bola dlho preslávená najmä svojimi liečebnými kúpeľami, ale s postupným rozvojom turizmu sa začala premieňať na moderné letovisko. V jeho južnej časti nájdete najdlhšiu piesočnú pláž slovinského pobrežia. Severne smerom k Piranu už na plážach prevládajú kamienky a pláty vybavené rebríkmi. Luxusné hotely i reštaurácie, ako i 3 kasína sú dôvodom, prečo si mesto vyslúžilo prezývku „slovinské Monte Carlo“.

Piran, najkrajšie mesto slovinského pobrežia

V bezprostrednej blízkosti Portoroža (administratívne tvorí jeden celok) nájdete nejkrásnejšie mesto na slovinskom pobreží, Piran. Na prvý pohľad je z jeho siluety patrný vplyv Benátok, Piran však vyrástol najmä vďaka soli. Slané pánve (soline), kde sa sol stále eštee vyrába starými metódami, boli dôvodom rozkvetu malebného stredomorského mesta s prekrásnym kostelom svätého Juraja vypínajúcim sa nad mestom už od 12. storočia, typickými úzkymi uličkami a veľkým kruhovým námestím, na ktorom stojí socha miestneho rodáka, slávneho talianskeho huslistu Giuseppe Tartiniho. Určite nevynechajte návštevu dochovaných soľných polí pri obci Sečovlje tesne pri chorvátskych hraniciach. Jedná sa o najseernešie položené soliny v Stredozemnom mori. Soľ sa tu získáva tradičným spôsobom v kaskáde soľných polí, prepojených sústavou kanálov. Voda je usmerňovaná pomocou stavidiel a čerpadiel, v letných mesiacoch sa v jednotlivých poliach morská voda odparuje a soľ postupne kryštalizuje. Časť areálu bývalých solín bola prehlásená prírodnou rezerváciou. Dlhotrvajúca činnosť človeka tu pomohla vytvoriť unikátny ekosystém, v ktorom sa darí vzácnym slanomilným rastlinám.

Strunjan – kľudné letovisko medzi strmými útesmi

Turistické stredisko Strunjan je oproti neďalekej Portoroži menej rozvinuté a jeho hotely sú určené predovšetkým hosťom vyhľadávajúcim kľudnejší odpočinok. Obec je rozložená pri Strunjanskom zálive a na priľahlých návršiach s útesmi prudko padajúcimi do mora, ktoré sú prírodnou rezerváciou. Miestni obyvatelia sa živia zahradníctvom a sadením, vo veľkom množstve sa tu pestujú olivovníky a nájdete tu početné vinohrady. Územie má tiež veľmi dlhú tradíciu výroby soli (solinárstva) a rybolovu. V obci stojí farný kostol Zjavenia Matky Božej s niekdajším benediktínskym kláštorom. Nad kostolom na severnom pobreží je umiestnený mohutný kríž z roku 1600, odkiaľ sa naskytne krásny výhľad na celý Terstský záliv. Atrakciou je 550 metrov dlhý tunel nazývaný Valeta medzi Strunjanom a Portorožou, ktorý je dnes určený peším a cyklistom, fenomenálny chodník, ktorý si na bicykli alebo pešo prejde každý rok veľké množstvo ľudí, ktorí si chcú spestriť plážovú dovolenku. V minulosti bol tunel súčasťou úzkorozchodnej železnice nazývanej Parenzana, ktorá bola vybudovaná v rokoch 1900–1902 a spájala Poreč s Terstom v ére končiacej Rakúsko-uhorskej monarchie. V mieste s početnou talianskou menšinou sú dodnes dve základné školy, slovinská a talianska.

Izola – jedna z najlepších letných destinácií Slovinska

Izola je menšie slnečné mesto rozkladajúce sa na zaoblenom výbežku, ktorý vybieha do Jadranského mora. Pokiaľ hľadáte slniečko, more, túžite po kúpaní a plážach bez hlavy na hlave, ale zároveň tiež zábavu, je Izola dobrým kompromisom. Izola leží asi 6 kilometrov od Koperu. A nie je problém prejsť sa z jedného prístavného mesta do druhého. Rovnako tak môžete svoje cesty smerovať južne cez Strunjan a Piran do Portoroža. Vzhľadom k dĺžke slovinského pobrežia sú tieto prímorské mestá všetky kúsok od seba. Ako i iné mestečká pobrežia, Izola sa veľmi podobá talianskym Benátkam. Nie je divu, pretože benátska nadvláda skončila až v roku 1797, stále tu na vás dýcha benátska atmosféra. Pôvodne bolo mesto Izola na ostrove, čo dokazuje i pôvodný latinský názov Insula. Najskôr s ukončením benátskej vlády boli strhnuté miestne hradby, čím sa mesto spojilo s pevninou. Nikoho nemôže prekvapiť, že sa tu od nepamäti rozvíja rybárstvo. Dnes s ním ešte súperí turistický ruch a prístav.

Koper – najväčší slovinský prístav

Koper je nie len najväčším mestom slovinského pobrežia, ale i najväčším slovinským prístavom. Radí sa však i medzi najlepšie turistické strediská pobrežia. Nad mestom sa zdvíhajú zelené stredomorské kopce s vinicami, olivovníkmi a ovocnými sadmi. Mesto Koper na Vás dodnes dýchne svoju typickú stredovekú atmosféru, ktorá sa mieša s vôňou mora. Pod talianskym názvom Capodistria bolo pre Benátsku republiku bránou k Istrii. Dnes je mesto ideálnym cieľom pre milovníkov rušného života a zábavy.

Ankaran – piesočné pláže pri talianskych hraniciach

Ankaran je dvojjazyčná slovinsko-talianska obec ležiaca necelých 5 km od talianskeho mesta Muggia pri Terste, 6,5 km severne od Koperu. Je to najsevernejšie miesto slovinského pobrežia i celého Istrijského poloostrova. Tunajšie príjemné klíma viedlo už na konci 19. storočia ku zrodu kúpeľov. Turistický ruch v Ankarane započal prestavbou tunajšieho benediktínskeho kláštora na hotel. Kľudný rezort disponuje najlepšími piesočnými plážami Slovinska.

Moderná a pestrá dovolenka na dosah všetkým

V skratke povedané, slovinské pobrežie očakáva aj Vás a je pripravené Vám ponúknuť strávenie vzácnych dní odpočinku dynamicky a rozmanito, novým a zakaždým iným spôsobom. Svoj kúsok sveta tu nájdu jachtári, milovníci prírody aj rušnej zábavy, športovci aj bežní rekreanti. A to všetko len niekoľko hodín jazdy zo srdca Európy, pre ktorých je tunajší Jadran najbližším teplým a čistým morom.

More a pláže

More na celom pobreží Slovinska je priezračné a dokonalo čisté, veľmi vhodné pre potápanie a šnorchlovanie. Pobrežie je prevážne skalnaté až kamenisté. Do vody vedú miestami rebríky alebo inak umelo vytvorené vstupy, časté sú i dlhé drevené móla, ktoré sú veľmi vhodné k opalovaniu, ale i pre milovníkov skákania do mora. Výnimkami sú letoviská Ankaran na severnom okraji slovinského pobrežia na poloostrove Milje, a tiež Portorož na samom juhu, kde nájdete predovšetkým piesočné dná. Na niektorých súkromných plážach sa platí vstupné, obvykle okolo 5 € / os. / deň. Ovšem Portorož alebo Izola majú krásne mestské pláže s voľným vstupom. Obzvlášť kamienková pláž v Izole je naozaj nádherná a prekrásne upravená (bary, zeleň, promenáda). A keď Vás prestane baviť slnenie na pláži, vydajte sa preskúmať prekrásnu prírodu slovinského vnútrozemia. Veď je tu všetko na dosah ruky!


Strediska

Zájazdy a ubytovanie

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?