Maďarsko je nám blízka a dôverne známa zem, ktorá bola dlho súčasťou habsburskej monarchie. Maďarská revolúcia, ktorá vypukla 23. októbra 1956, je symbolom túžby po slobode a nezávislosti nie len v Európe, ale aj inde vo svete. Jedným z hlavných pilierov našej stredoeurópskej spolupatričnosti je práve naša spoločná história, ďalším zjednocujúcim piliérom sú naše vynikajúce vzťahy a úzka spolupráca v politickej, ekonomickej a kultúrnej oblasti v súčasnosti. Nie menej dôležitú rolu hrajú tiež tradične veľmi blízke vzťahy medzi našimi občanmi. Rozdeluje nás snáď len značná jazyková diferencia, pretože maďarčina ako nám úplne nezrozumiteľný ugrofínsky jazyk tvorí výnimočnú enklávu v inak prevážne slovansko-germánsko-románskom stredoeurópskom geografickom priestore.
Maďarsko sa pred koronavírusovou krízou chválilo slušným hospodárskym rastom, i vďaka nemu bol práve stredoeurópsky región najrýchlejšie sa rozvíjajúcim celkom v rámci celej EU. Maďarská spoločnosť videla budúcnosť čím ďalej tým pozitívnejšie, hospodárstvo bolo stabilné, platobná bilancia v pluse, schodík štátneho rozpočtu 1,6 percenta HDP, miera nezamestnanosti pod päť percent. Ratingové agentúry zvýšili hodnotenie zeme ako uznanie hospodárskeho výkonu Maďarska.
Niekoľko posledných rokov boli zaznamenávané nárasty príjazdov slovenských turistov do Maďarska. Metropola Budapešť, jazero Balaton, kúpeľné mestá Sárvár, Bükfürdő, Hévíz, Zalakaros, Mosonmagyaróvár, Lenti, Tapolca, Szentgotthárd alebo Celldömölk, to sú niektoré z obľúbených cieľov, ktoré vyhľadávajú slovenskí turisti v Maďarsku. Bezpečná a cenovo dostupná zem je pre turistov stále príťažlivejšia. Podľa údajov Maďarského štatistického úradu bolo za rok zaregistrovaných v maďarských ubytovacích zariadeniach takmer 30 miliónov prenocovaní. Maďarskí a zahraniční hostia sa o tento výsledok zaslúžili približne pomerom pol na pol. Slovenskí turisti jazdia do Maďarska radi, a tak je i štatistika ich návštev vynikajúca.
Maďarsko je už tradične známe službami poskytovanými na vysokej úrovni a vo výbornom pomere ceny a kvality, kedy najväčším lákadlom sú termálne kúpele, a to nie len pre rozmanitú ponuku wellness procedúr, ale i vďaka profesionalite a efektivite prirodzených liečebných postupov, ktoré majú v zemi liečivých vôd a termálnych prameňov dlhoročnú tradíciu. Nie je prekvapením, že Slováci hrajú podstatnú rolu v cestovnom ruchu geograficky bližších kúpeľných miest, ako sú napríklad Bükfürdö, Sárvár, Györ alebo Hévíz. V posledných rokoch ale objavujú i zatiaľ menej známe a vzdialenejšie kúpeľné miesta. K obľúbeným destináciám pre predĺžený víkend či poznávacie zájazdy patrí samozrejme Budapešť – perla na Dunaji a jediná kúpeľná metropola sveta. Pre letnú dovolenku, ak sa chcete naozaj zahriať, je ideálnym miestom Balaton, so strediskami ako Tihany, Siófok, Balatonfüred, Alsóörs, Vonyarcvashegy alebo Zamardi, kam sa vracia každým rokom stále viac spokojných turistov. Maďarské more, ako sa vzhľadom k veľkosti prezýva, môžete precestovať na bicykli a vyskúšať si 200 km dlhé cyklotrasy, ale tiež si tu vychutnať teplú kúpeľ. Počas leta sa teplota vody pohybuje medzi 26 až 28 stupňami. Keby vám to však nestačilo, zájdite do mestečka Hévíz a navštívte tunajšie kúpalisko vytvorené na brehu najväčšieho európskeho termálneho jazera. V lete tu teplota vody dosahuje až 35 stupňov a dopriať si môžete i bahenný zábal. Takmer povinnosťou je u Balatónu ochutnanie maďarskej rybacej polievky halászlé.
Zem má skvelé podmieky pre aktívnu vidiecku turistiku, gastroturistiku a enoturistiku. Maďarsko má lepšie klimatické podmienky. Je tam teplejšie a je to prevážne rovina s úrodnou pôdou. Už za Rakúsko-Uhorska bolo tradične hospodárskou oblasťou. Medzi obľúbené potraviny dovážané z Maďarska v súčasnosti patria vyhlásené papričky alebo vodné melóny, ale tiež chren z oblasti Debrecínu, cesnak a rajčiny, ktoré majú výraznejšiu chuť než rajčiny z niektorých iných častí Európy. Mimoriadna starostlivosť o mäso a špecifické prostredie okolo rieky Tisza patrí k faktorom, ktoré ovplyvňujú nenapodobiteľnú chuť legendárnej „uhorskej salámy“ Pick (maďarsky Téliszalámi). Tieto salámy sa s úspechom vyrábajú už od devätnásteho storočia. Aj napriek veľkej snahe sa doposiaľ žiadnemu inému výrobcovi nepodarilo podobnú salámu vyrobiť v rovnakej kvalite a chuti.
Jednou z najlepších vecí, ktoré je možné v Maďarsku nájsť, sú husacie a kačacie foie gras. To je tučná, veľká biela pečienka kačien a hús, ktoré sú špeciálne vykrmované. Chuť ich mäsa je vďaka vysokému obsahu toho najlepšieho tuku nezabudnuteľná. Nie len vo východnej oblasti Tokaj, ale i pri severnej strane Balatónu vďaka vulkanickej mineralite pôd a ideálnym klimatickým podmienkam prosperuje rada vinárstiev. Láska k vínu prechádza z generácie na generáciu.
Nenechajte si újsť návštevu niektorej typickej maďarskej reštaurácie s výborným jedlom, vínom a temperamentnou cigánskou hudbou – čardášom.
rozloha: 93.036 km2
obyvateľstvo: 9.769.526
národnostné zloženie: Maďari 98,6 %, ostatní 1,4 %
náboženstvo: rímskokatolická církev 51,0 %, reformovaná církev 15,9 %, evanjelická církev 3,0 %, pravoslávna církev 0,2 %, gréckokatolická církev 2,5 %, judaizmus 0,2 %; ateisti 2,0 %, 27 % bez vyznania
úradný jazyk: maďarčina, jazyky nepočetných menšín (Nemci, Rumúni, Rómovia, Slováci)
hlavné mesto: Budapest - 1,7 mil. obyvateľov
ďaľšie veľké mestá: Debrecen - 204 tis. obyvateľov, Miskolc - 162 tis. obyvateľov, Szeged - 161 tis. obyvateľov, Pécs - 147 tis. obyvateľov, Győr - 129 tis. obyvateľov, Nyíregyháza - 118 tis. obyvateľov, Kecskemét - 111 tis. obyvateľov, Székesfehérvár - 99 tis. obyvateľov, Szombathely - 78 tis. obyvateľov
štátne zriadenie: republika
prezident: Katalin Nováková
vláda: premiér Viktor Orbán, predseda najsilnejšej parlamentnej strany, pravicové Fidesz-MPSZ (od parlamentních volieb 2010, resp. 2014, resp. 2018, predtým premiérom tiež v rokoch 1998–2002)
administratívno-správne členenie: Maďarsko je rozdelené na 19 žúp (megyék) a území hlavního mesta Budapešti, ktoré má zvláštny štatút. Župy sa ďalej delia na okresy (maďarsky kistérségek, doslovný preklad znamená malooblasť), ktorých je celkom 168. Významné postavenie tiež majú tzv. mestá s župným právom, ktorých je 23. Jedná sa o mestá s väčším počtom obyvateľov, ktoré majú rovnaké alebo podobné práva ako župy, v ktorých sa nachádzajú.
mena: forint (1 HUF = 100 fillérov)
HDP na obyvateľa za rok 2019: 15.292 €
ďalšie: člen EU od roku 2004, člen NATO od roku 1999
Veľvyslanectvo SR v Budapešti:
https://www.mzv.sk/web/budapest
Stefánia út. 22-24, 1143 Budapešť
Linka pre poskytovanie služieb: +36 14609010
Na núdzovej linke po pracovnej dobe a v dňoch pracovného pokoja a voľna neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi: +36302695997