Provencia sa rozkladá na juhovýchode krajiny galského kohúta, v rámci regiónu Provence-Alpes-Côte d'Azur a jej krajina je naozaj veľmi rozmanitá a premenlivá. Tiahne sa od Stredozemného mora cez rovinatý prírodný park Camargue, široké údolie rieky Rhôny na západe, hornatý masív Vaucluse so známou a cyklistami ospevovanou horou Mont Ventoux na severe, kopce malého a veľkého Luberonu s opevnenými mestečkami, olivovými hájmi a vinicami v strednej Provencii a rozoklanú tiesňavu Verdon až k masívom Južných Álp na východe.
Návšteva tohto kraja je najvhodnejšia v máji a v júni, vzhľadom k príjemnejším teplotám, pučiacej prírode a predovšetkým aj najpriaznivejším cenovým reláciám ubytovania. V septembri, keď opadnú aj davy turistov, má Provencia tiež svoje čaro. Ak si ale domov chcete priviezť fotografie fialových lánov omamne voňajúcich levandúľ, alebo si z čerešňového sadu uzobnúť sladkú dobrotu, je najlepšie do Provencie zavítať v druhej polovici júna.
Provencia je skvelým miestom pre potulky v sedle vášho hliníkového alebo karbónového bicykla. Vodiči sú v Provencii na cyklistov zvyknutí a ohľaduplní. Ako vrcholovka pre zdatných cyklistov určite nesmie chýbať výšľap na legendárny Mont Ventoux - Veternú horu, občasný cieľ jednej z najnáročnejších etáp Tour de France. Pokiaľ ale fúka silný vietor radšej zostaňte "pri zemi". Vydajte sa napríklad do Avignonu s Pápežským palácom a Avignonským mostom. Za návštevu stojí aj Arles s rímskou arénou alebo Orange s unikátnym rímskym amfiteátrom.
Romantická Provence svojimi krásami ovplyvnila nejedného umelca. Vincent van Gogh tu žil iba 2 roky, ale jeho najslávnejšie plátna pochádzajú práve z tohto obdobia. V Provencii žil tiež svojimi sexuálnymi škandálmi preslávený spisovateľ markíz de Sade, ktorý okrem iného zdržiaval na hrade Lacoste. Ten v roku 2001 kúpil známy módny návrhár Pierre Cardin a vy ho určite zaraďte na zoznam výletov.
Malebná Provencia nie je len o pamiatkach a prírode, ale aj o gastronómii, a preto v tomto kraji určite nezabudnite ochutnať miestnu zeleninovú klasiku ratatouille (čítaj ratatuj), obľúbený baklažánový kaviár alebo bouillabaisse (čítaj bujabes), teda bujabézu - provensálsku rybiu polievku so zeleninou . Zo syrov vyskúšajte napríklad pikantný Picodon. K jedlu patrí dobré víno a toho je v Provencii na výber dostatok. Nemusí to byť len čím ďalej tým populárnejšie ružové, ale napríklad aj nejaké to šťavnaté červené zo svahov Luberonu alebo už niekoľkokrát spomínané hory Ventoux.
Prázdninový komplex Le Village Camarguais, ktorého súčasťou je aj ponúkaná Rezidencia Gardiansm ktorá sa rozprestiera na okraji historického mesta Arles. Navštívte napríklad rímsky amfiteáter, tzv. Arénu, kde sa dvakrát ročne usporiadáva korida s camargskými býkmi, pozostatky antického divadla alebo kultúrne centrum Espace Van Gogh.
Gordes je jednou z najkrajších obcí vo Francúzsku. Príkre uličky typické provensálske dediny položené na kopci vás dokonale očaria a na chvíľu si budete pripadať ako vo francúzskom filme Dobrý ročník, ktorého scény sa tu natáčali. Každé utorkové dopoludnia sa konajú v dedine provensálske trhy.
Bonnieux je tzv. "Village perché" (čítaj viláž Pers), teda dedinou sediacou na kopci. Dedina s históriou už z dávnych čias neolitu, kedy sa datuje prvé osídlenie v neďalekom údolí, má čo ponúknuť - posedenie v kaviarni alebo reštaurácii, nezabudnuteľné výhľady do malebnej krajiny alebo dokonca možnosť návštevy múzea pekárstva.
Le Paradou je dedinka preslávená najmä múzeom betlémových figúrok, tzv. "Santons". Neďaleko nájdete jednu z najnavštevovanejších obcí vo Francúzsku, Les Baux de Provence, dedinu s hradom na vápencovej skalnej plošine. Objekt bývalého lomu v blízkosti hradu ponúka oslňujúce audiovizuálne predstavenie v podobe premietaní slávnych obrazov na veľké vápencové kvádre.
Aubignan je typická provensálska vinárska obec v departemente Vaucluse, ležiaca takmer na úpätí majestátneho Mont Ventoux. Za návštevu určite stojí staré mesto, do ktorého otvára cestu brána Porte de France, s hodinami a zvonicou. Pôvodne močaristá oblasť okolo menšieho pahorku, na ktorom bolo mestečko vystavané, je pretkaná mnohými riečkami a kanálmi, najznámejším z nich je potom Canal de Carpentras.
Kúpeľné mestečko Gréoux-les-Bains láka turistov nielen na termálne kúpele, ale aj na výlety po kúzelnom provensálskom vidieku, prevoňané levanduľou, alebo návštevu neďalekého kaňonu Verdon, ktorý je najhlbším kaňonom v Európe. Neďaleké jazero Esparron-de-Verdon nabáda na kúpanie alebo prevádzkovanie všemožných vodných športov. Nezabudnite navštíviť ruiny hradu Templárov z 13. storočia.
Malá dedina Montagnac-Montpezat, ležiaca neďaleko tiesňavy Verdon a jazera Saint-Croix, je obklopená voňavými lánmi levandule. Za návštevu stoja určite susedné obce Riez a Moustiers-Sainte-Marie, kde nájdete poklady Provencie, teda levanduľu, med a keramiku, pekne pohromade.
Brno, Praha, Plzeň, Rozvadov, Nürnberg, Karlsruhe, Freiburg, Mulhouse, Besançon, Lyon, Orange, Avignon, Gordes alebo Bonnieux alebo Le Paradou
Brno, Praha, Plzeň, Rozvadov, Nürnberg, Karlsruhe, Freiburg, Mulhouse, Besançon, Lyon, Orange, Nîmes, Arles
Brno, Praha, Plzeň, Rozvadov, Nürnberg, Karlsruhe, Freiburg, Basel, Bern, Genève, Annecy, Chambéry, Grenoble, Sisteron, Gréoux-les-Bains alebo Montagnac-Montpezat