Stredná Dalmácia je všeobecne spolu so svojimi ostrovmi pokladaná za najkrajšiu oblasť východného Jadranu a mnohí jej verní návštevníci dokonca tvrdia, že je to najkrajšia prímorská oblasť na svete, a to pre unikátnu harmóniu prírody a výtvorov ľudských rúk.
Príroda k nej bola naozaj štedrá: členité pobrežie s kúzelnými zátokami, žiariacimi svojimi belostnými drobnými okruhliakmi a pieskom, malebné siluety menších aj väčších ostrovov, plochejších aj hornatých, s nespočetnými polostrovmi a zálivmi, horská hradba pohoria Biokovo vyrastajúca priamo z pobrežia tesne nad rušnými letoviskami , zeleň rozsiahlych borovicových lesov, udivujúce bohatstvo umeleckých pamiatok tunajších miest a mestečiek, z ktorých Split je dokonca zapísaný do listiny svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO alebo svojráz prímorských aj podhorských dedín.
Mnohé z tunajších letovísk majú starú tradíciu prímorských rekreačných pobytových miest, siahajúcu väčšinou do obdobia po prvej svetovej vojne. Práve českí aj slovenskí turisti boli aj v tejto oblasti pioniermi cestovného ruchu a niektoré nimi vtedy využívané ubytovacie objekty prežili po prestavbe až do dnešnej doby.
Preslávené sú dalmatínskej pláže s kombináciou hrubého piesku a drobnejších kamienkov, ktorú položila väčšina návštevníkov za príjemnejšie, než sú kamenisté pláže Istrie. Pláže sa tiahnu dlhé kilometre a rozsiahle borovicové lesy im poskytujú toľko žiadaný tieň. Tunajšia bohatá a všadeprítomná vegetácia je bezpochyby jedným z významných aspektov pôvabu a obľuby najmä Makarskej riviéry, ktorá je najznámejšou súčasťou Strednej Dalmácie.
Po stránke zábavy, športových príležitostí a kultúry sa tunajšie letoviska v posledných rokoch usilovne snažia dotiahnuť náskok západoistrijských stredísk.
Neprehliadnuteľnou prednosťou letovísk Strednej Dalmácie je skutočnosť, že vyrástla a žije ako súčasť tunajších osád, dedín, mestečiek a miest. Výrazný dalmatínsky kolorit ovplyvňuje život na celom pobreží. Pre značnú časť návštevníkov je prínosom neustály kontakt s miestnymi obyvateľmi, poznávanie ich života a svojráznych zvykov. Automobilisti z Českej republiky aj Slovenskej republiky navyše uvítajú teraz oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie cestné spojenie, ktoré umožňuje novo dokončovaná diaľnica Záhreb - Split - Dubrovník.
Nedá sa nespomenúť ešte o možnostiach výletov do okolia. Historický Šibenik, Trogir a Split, vodopády rieky Krka, rafting na rieke Cetine, výlet loďou na ostrovy Brač a Hvar, to je len pár tipov na jedinečné zážitky, ktoré pozdvihnú Vašu dovolenku do ďalšej dimenzie.
je letovisko umiestnené v južnej časti Makarskej riviéry, na úpätí pohoria Biokovo, 20 km južne od mestečka Makarska. Pôvodne malá rybárska obec dnes láka turistov na olivové háje a borovicové lesy nad 6 kilometrami pláží s drobným štrkom, čisté more a vrchol Sutvid čnejúci do výšky 1.155 m nad morom. Živogošče poskytuje veľmi príjemné prostredie pre trávenie pokojnej dovolenky pri priezračnom mori. Okrem kúpania, relaxácie a opaľovania tú možno vďaka atraktívnemu okoliu prevádzkovať všetky druhy turistiky.
Graz, Maribor, Zagreb, Karlovac, diaľničný výjazd Split Split
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz
Znojmo, Hatě, Wien
Brno, Mikulov, Wien