NEV-DAMA a.s.

Tipy na dovolenku s deťmi

Letná dovolenka s deťmi

Letná dovolenka je jedným z najpríjemnejších okamihov roka. Doprajte si rodinný pobyt pri mori, jazere alebo na horách a užite si s vašimi deťmi kúpanie, slnko, zábavu a ďalšie radovánky.

Čo zariadiť pred dovolenkou s deťmi

Dovolenka s deťmi je plná radostí, ale aj starostí. Zariaďovanie, balenie, dlhá cesta a potom samotný pobyt. Na čo nezabudnúť? Čo vymyslieť za program, aby ste si dovolenku vy aj váš malý nezbedník alebo nezbednica užili čo najviac? Inšpirujte sa našimi praktickými tipmi, ktoré sa vám budú hodiť počas vášho letného rodinného pobytu nielen pri mori.

Čo zariadiť pred dovolenkou s deťmi

  1. Včas zabezpečiť cestovné doklady pre všetkých členov rodiny (vlastný cestovný doklad musí mať pri ceste do zahraničia každé dieťa).
  2. Zaistiť kvalitné cestovné poistenie (rodinám odporúčame napr. výhodné celoročné poistenie MultiPack Rodina, ktoré im sprostredkujeme v spolupráci s ERV Európskou poisťovňou).
  3. Pripraviť sa na cestu.
    1. Pred cestou autom skontrolovať základnú výbavu, technický stav vozidla (stav oleja, brzdovej a chladiacej kvapaliny, tlak v pneumatikách a hĺbku dezénu), dojednať poistenie pre cesty autom do zahraničia, naplánovať trasu, oboznámiť sa s dopravnými predpismi v tranzitných krajinách aj v cieľovej krajine, s výškou diaľničných poplatkov alebo poplatkov za prejazd tunelov a mostov aj s výškou cien pohonných hmôt na ceste.
    2. Tip: pripravili sme pre vás podrobné informácie pre cestu autom do Talianska a cestu autom do Chorvátska.
    3. Pred cestou lietadlom sa zoznámiť s povoleným obsahom a váhovým limitom odbavenej aj príručnej batožiny, pravidlami prepravy kočíkov a procesom odbavenia, ktorý zahŕňa vyzdvihnutie palubnej vstupenky, odbavenie, pasovú a bezpečnostnú kontrolu (na letisko sa dostaviť min. 2 hodiny pred odletom).
    4. Príprava na cestu autobusom je pravdepodobne najjednoduchšia – stačí si overiť povolený počet batožiny a jej hmotnosť a dostaviť sa s celou rodinou včas na miesto nástupu.
  4. Zabaliť všetko potrebné:
    1. doklady – cestovný pas alebo občiansky preukaz, doklady od CK (vouchery, palubný lístok, cestovnú zmluvu, pokyny pre cestujúcich), kartičku zdravotnej poisťovne a potvrdenie o cestovnom poistení, v prípade cesty autom tiež vodičský preukaz a doklady od auta,
    2. peniaze – hotovosť a platobné karty vrátane čísla pre zablokovanie pri prípadnej strate či krádeži,
    3. mobilný telefón, fotoaparát či kameru a nabíjačky alebo náhradné batérie,
    4. nevyhnutné lieky a základnú lekárničku pre prípad zdravotných ťažkostí vás či vašich ratolestí,
    5. oblečenie vrátane spodnej bielizne a pyžama,
    6. plavky a obuv do vody,
    7. pokrývku hlavy, slnečné okuliare,
    8. dáždnik či pršiplášť,
    9. hygienické potreby, opaľovací krém a repelent,
    10. pre deti – hračky a pre tých úplne najmenších tiež kočík alebo šatku na nosenie, plienky, nočník, detskú fľaštičku, výživu, misku, lyžičku, podbradník, cumlík, detskú kozmetiku, opatrovateľku a pod.
  5. Zoznámiť sa so všetkými pokynmi CK ohľadom dopravy do miesta aj samotného pobytu.

Ako zabaviť dieťa v aute, lietadle alebo autobuse

Či už idete s deťmi v lete k moru alebo do Álp, nezaobíde sa vaša cesta bez mnohých hodín strávených v aute, autobuse alebo v lietadle. Ako dieťa zabaviť a čo na cestu pripraviť?

Postarajte sa o pohodlie dieťaťa:

  1. vezmite mu vankúšik a deku pre prípad, že by si chcelo po ceste zdriemnuť,
  2. nezabudnite pribaliť obľúbenú hračku,
  3. pohodlne dieťa oblečte a vezmite náhradné oblečenie pre prípad, že by dieťaťu bolo v dopravnom prostriedku chladno či naopak teplo,
  4. pribaľte na cestu dostatok pitia a jedla, na ktoré je dieťa zvyknuté, aby ste neboli odkázaní na obmedzený sortiment benzínových púmp či letiskových hál.

Obstarajte dieťaťu zábavu:

  1. do plastového boxu pripravte drobné hračky, knižky, pastelky, papiere a pod. a umiestnite box v dosahu dieťaťa,
  2. prehrávajte dieťaťu obľúbené pesničky alebo rozprávky na tablete či mobilnom telefóne,
  3. rozprávajte príbehy alebo spievajte,
  4. zabavte vášho malého nezbedníka slovnými hrami (napr. hádaj, kto som, slovný futbal a pod.),
  5. súťažte (napr. kto uvidí viac červených áut, kto uvidí oblak v tvare zvieraťa a pod.),
  6. učte dieťa spoznávať (napr. dopravné značky),
  7. dajte dieťaťu k dispozícii mobilný telefón či tablet s hrami.

Využite osvedčené tipy:

  1. cestujte pokiaľ možno v noci, aby dieťa mohlo dlhú cestu prespať,
  2. ak vašej ratolesti býva v dopravných prostriedkoch zle, nezabudnite jej pred cestou dať tabletky na nevoľnosť,
  3. jeden z rodičov by mal sedieť vedľa dieťaťa, a ak je nepokojné, hovoriť na neho.

Čo robiť na dovolenke s deťmi

Letná dovolenka s deťmi je najčastejšie v znamení kúpania, opaľovania a iných letných radovánok. Deti jednoducho milujú šantenie v mori aj v bazénoch. Na prázdninách im teda nemôžete snáď ničím urobiť väčšiu radosť, než ich vziať do akvaparku s množstvom vodných atrakcií všetkého druhu, na ktorých si užijú veľa zábavy.

Akvaparky v Taliansku

Pokiaľ chcete na dovolenke v Taliansku vaše dieťa potešiť, vezmite ho do jedného z najlepších a najväčších akvaparkov v krajine. Vyberte si napr.:

  • Aqualandia v Lido di Jesolo,
  • Aquafolie v Caorle,
  • BoaBay v Rimini,
  • Aquasplash - Water Park v Lignanu.

Akvaparky v Španielsku

Medzi najlepšie akvaparky v Španielsku, na Kanárskych a Baleárskych ostrovoch patria napr.:

  • Siam Park na Tenerife,
  • Splash Sur Menorca na Menorce,
  • PortAventura Caribe Aquatic Park v Salou,
  • Aqualandia v mestečku Benidorm na pobreží Costa Blanca,
  • Marineland Catalunya na Costa Brava,
  • Western Park na Mallorce.

Akvaparky v Chorvátsku

Aj v Chorvátsku nájdete mnoho skvelých akvaparkov, ktorých návšteva vyčarí na tvári vášho dieťaťa šťastný úsmev. Vyskúšajte napr.:

  • Glavani Park, Aquapark Istralandia či Aquacolors Poreč na Istrii,
  • Aquapark Čikat v letovisku Mali Lošinj,
  • Dalmatia Aquapark v Šibeniku.

Ako naučiť dieťa plávať

Váš malý nezbedník sa ešte nenaučil plávať? Žiadny problém! Vďaka našim radám a tipom sa to na tohtoročnej letnej dovolenke určite naučí. S výučbou plávania je vhodné začať okolo tretieho roku veku. Nečakajte však, že dieťa bude hneď ovládať rôzne plavecké štýly – v začiatkoch ho nechajte plávať vlastným spôsobom. Ako pri výučbe plávania postupovať?

  1. Vyberte učiteľa – dieťa by mal učiť plávať ten z rodičov či príbuzných, ktorý sa nebojí vody a je dobrý plavec. Dieťa totiž prípadnú neistotu dospelého vycíti, čo môže ovplyvniť jeho vlastný vzťah k pobytu vo vode.
  2. Nezačínajte příliš rýchlo – najprv dajte dieťaťu čas a priestor na to, aby si na pobyt vo vode zvyklo. Začnite stavaním hradov z piesku na brehu, potom sa presuňte do plytkej vody, nechajte v nej dieťa surfovať a vyvádzať a až potom zamierte do hlbšej vody k samotnej výučbe plávania.
  3. Zvoľte školu hrou – nikdy nezačínajte cestu k vode vetami typu: "dnes už sa konečne musíš naučiť plávať" alebo podobnými. Berte výučbu plávania dieťaťa za príjemnú zábavu, nie nutnosť. Pri výučbe zapájajte rôzne hry či súťaže a dieťa za snahu aj každý úspech chváľte a odmeňte. Ak budete pri výučbe trpezliví a pozitívni, dieťa si plávanie skôr obľúbi a naučí sa ho ľahšie.
  4. Naučte dieťa potápať – potápanie a plávanie pod vodou je prirodzenejšie ako držanie hlavy nad vodou. Preto patrí k počiatkom výučby plávania. Dieťa si vďaka nemu zvykne na pobyt pod vodou a nebude mať strach z prípadného potopenia. Začnite teda výuku plávania hrami, napr. hľadaním upustených hračiek v bazéne a pod. Dôležitou súčasťou potápania je tiež zadržanie dychu a správne dýchanie pod vodou. Postavte dieťa do bazéna tak, aby mu voda siahala po bradu. Pomaly sa bude potápať do vody – najprv ústa a potom nos, pričom "fúka" do vody. Pozor na zapchávanie nosa a zatváranie očí – tieto návyky by dieťa do budúcna len obmedzovali.
  5. Dajte dieťaťu pocit istoty – k výučbe plávania nie sú bezpodmienečne nutné pomôcky, ako napr. plávací kruh či rukávniky, aby si na ne začínajúci plavci zbytočne nezvykali. Uistite dieťa, že ste s ním a v prípade potreby ho vždy chyťte do náručia, čo je pre neho najbezpečnejší bod. Ak predsa len siahnete po pomôckach, vyberte nafukovacie rukávniky, z ktorých nemôže dieťa vykĺznuť ako v prípade plávacieho kruhu. Postupne rukávnikom odpúšťajte vzduch, aby sa dieťa naučilo plávať bez cudzej pomoci.
  6. Šliapajte vodu – v okamihu, keď sa dieťa už udrží nad hladinou, je čas naučiť ho šliapať vodu. K tomu môžete využiť loptu – hádžte si s ním a postupne sa presúvajte do väčšej hĺbky, kde si dieťa šliapanie vody ľahko osvojí.
  7. Naučte dieťa rozvrhnúť si sily – začínajúci plavci sa musia oboznámiť so svojimi možnosťami. Poraďte dieťaťu, aby si vždy stanovilo pevný bod, ku ktorému je schopné doplávať. Pritom si musí rozvrhnúť sily tak, aby mu vystačili až do cieľa.
  8. Vštepte dieťaťu rešpekt k vode – ak už dieťa zvláda vydržať samo nad hladinou a nebojí sa hlbokej vody, máte vyhrané. Nezabúdajte však, že v tomto okamihu prichádza na rad posledný dôležitý krok výučby plávania – naučiť dieťa rešpektu k vode. Váš malý plavec musí vedieť, že voda je nebezpečný živel, s ktorým nie je radno si zahrávať, aby nezískal falošný pocit istoty a nevydával sa sám do hĺbky alebo nebezpečných miest.
  9. Vypilujte plavecké štýly – medzi ôsmmimi a deviatimi narodeninami prichádza čas na výučbu rôznych plaveckých štýlov. Začnite znakom či splývaním, pri ktorom sa dieťa drží doštičky alebo okraja bazéna a môže sa sústrediť iba na pohyb nôh. Po jeho perfektnom zvládnutí pridá pohyby rúk. Najvhodnejšie je začať s výučbou kraula. Ako posledné prichádzajú na rad prsia, ktoré sú na koordináciu pohybu najnáročnejšie.

×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?