NEV-DAMA a.s.

Ako na výber bežeckých lyží

Kam na bežky

Patríte medzi milovníkov bielej stopy alebo vás beh na lyžiach láka? Objavte s nami kombináciu pôvabu tejto obľúbenej športovej aktivity a krás horskej krajiny.

Bežecké lyžovanie kombinuje dve obľúbené zimné aktivity – pohyb v prírode a pozorovanie krás zasneženej krajiny. Ak vás bežkovanie láka a čaká vás nákup vybavenia, nechajte si od nás poradiť, ako správne vybrať bežecké lyže.

Bežky vyberajte s ohľadom na techniku behu, využitie bežiek, terén, výšku a váhu lyžiarov.

Výber bežiek podľa techniky behu

  • Klasické bežecké lyže – používajú sa pri behu klasickou technikou v upravenej bežeckej stope. Je pre nich typická výraznejšia špička s ostrejším vrcholom a väčšie klenutie v mieste mazacej komory. Pre dosiahnutie čo najlepšieho sklzu odporúčame zhruba o 20 cm dlhšie bežky, než je výška lyžiara. Tvrdšie lyže na klasiku sú všeobecne rýchlejšie, takže vhodné pre pokročilejších bežcov, ktorí dobre zvládajú techniku odrazu.
  • Bežecké lyže na korčuľovanie (skate) – určené pre jazdu na hladkej upravenej trati bez stopy. Je pre nich typická menej výrazná špička, spevnená hrana a menšie klenutie. Bežky na korčuľovanie by mali byť cca o 5 – 10 cm dlhšie, než je výška lyžiara. Dlhšie bežky sa zle ovládajú. Pozor tiež na tvrdosť lyže. S príliš tvrdými bežkami sa pri korčuľovaní ťažko manévruje a majú zhoršené vedenie v sklze, zatiaľ čo príliš mäkké bežky zasa lyžiarov brzdia kvôli vysokému prešliapnutiu.
  • Kombi bežecké lyže – odporúčajú sa pre rekreačných lyžiarov, ktorí chcú striedať klasickú techniku s korčuľovaním. Bežky pre kombinovanú techniku sú dlhšie než lyže na korčuľovanie a zároveň tvrdšie ako lyže na klasiku. Ich optimálna dĺžka je zhruba o 10 – 15 cm viac ako postava bežca.

Výber bežiek podľa ich využitia/úrovne lyžiarov

  • Turistické bežecké lyže – optimálne pre rekreačných lyžiarov a začiatočníkov. Sú širšie, mäkšie, nemajú príliš rýchlu sklznicu a zaisťujú bežcovi vyššiu stabilitu.
  • Športové bežecké lyže – vhodné pre pokročilejších lyžiarov, ktorí majú perfektne zvládnutú bežeckú techniku. Je pre nich charakteristická tvrdosť, ľahšia konštrukcia a rýchla a vysoko odolná sklznica.
  • Výkonnostné a pretekárske bežecké lyže – určené pre závodných bežcov. Pretekárske bežecké lyže sú užšie, tvrdšie a majú znateľne rýchlejšiu sklznicu. Sú vyrobené z hightech materiálov, ako je napr. karbón.

Výber bežiek podľa terénu

Bežky vyberáme taktiež podľa toho, či ich plánujeme používať v upravenej stope či vo voľnom teréne (backcountry). Vyššie spomenuté bežky z predchádzajúcej časti článku sú určené na upravené trate. Bežky do voľného terénu sú odolnejšie, širšie, pevnejšie a stabilnejšie. Ich hrany bývajú spravidla prispôsobené neupravenému terénu – vyrábajú sa napr. z ocele. Vhodná dĺžka bežiek do voľného terénu je zhruba 10 – 15 cm nad výškou lyžiarov.

Výber bežiek podľa postavy lyžiara

Všeobecne možno povedať, že čím dlhšie lyže, než je postava lyžiara, tým lepšie skĺzacie vlastnosti, ale horšia ovládateľnosť. Vyššie sme sa už zoznámili s približnou odporúčanou dĺžkou lyží v závislosti na technike behu a terénu. Ďalším parametrom, ktorý ovplyvňuje správnosť výberu bežiek, je hmotnosť lyžiara.

Z hľadiska váhy lyžiarov je dôležité, aby nedochádzalo k "prešliapnutiu" bežiek – pri rovnomernom zaťažení oboch lyží by mal pod viazaním vzniknúť tzv. oblúčik, teda mazacia komora, do ktorej sa pri klasických bežeckých lyží aplikujú stúpacie vosky. Veľkosť stúpacej zóny podstatne ovplyvňuje sklz. S tým súvisí vhodná tvrdosť lyže. V prípade lyží na korčuľovanie sa stúpacia komora nevyznačuje z dôvodu iného vedenia odrazu. Pre správny výber a meranie mazacej komory využite špecializované obchody.
×

Abychom Vám mohli spravovat Vaše oblíbené zájezdy je nutné se registrovat a nebo přihlásit

Nebo se můžete zaregistrovat Zabudli ste prihlasovacie údaje?