Lago di Garda (alebo tiež Benaco) je najväčšie talianske jazero, na dĺžku má 52 km, na šírku bezmála 17 km, plochu 370 km², maximálna hĺbka je 346 m, nadmorská výška hladiny je 65 metrov. O jeho brehy sa delí regióny Trentino (na severe), Veneto (na východe) a Lombardia (na západe).
Jazero lemujú v tejto zemepisnej šírke značne nezvyčajné palmy, olivovníky aj citrusovníky, hoci je jeho severná časť zasadená priamo do lona nádherných veľhôr s vrcholkami presahujúcimi vodnú hladinu o viac ako 2.000 metrov. Garda totiž ako lievik nasáva teplý vzduch z Pádskej nížiny, kde širšia južná časť jazera končí. Je nazývané malým morom a nie je sa čo čudovať. Uprostred leta tu panuje príjemne teplé počasie, ktoré však so sebou vďaka horám neprináša neznesiteľné horúčavy. Priemerná teplota vody v júli a auguste dosahuje až 25 ° C. Voda úplne na severe, kde do jazera vteká ľadová voda z rieky Sarca, je o poznanie chladnejšie ako na plochom juhu, kde z jazera v mestečku Peschiera vyteká rieka Mincio, prítok Pádu.
Každého rána v rovnakú hodinu sa hladina zvíri pravidelne vanúcim vetrom a jazero sa vzápätí začne pestrofarebne hemžiť plachtami WINDSURFER a mrakmi kitesurferov, ktorí by lepšie podmienky pre túto svoju drogu hľadali inde v Európe len ťažko. Kúpanie v Gardskom jazere je na okrajoch sezóny skôr pre otužilejších, avšak v ktoromkoľvek ročnom období sa odmení svojou čistotou, ktorá sa blíži pitnej vode, o vynikajúcej podvodnej viditeľnosti nehovoriac. Na svoje si tu však prídu aj milovníci vodných lyží, vodných bicyklov alebo kajakov.
Objatie celého jazera (jeho obvod činí cca 140 kilometrov) po takmer ideálnej ceste bez prevýšenia s prekrásnymi výhľadmi je lákadlom pre cestných cyklistov, stúpanie do strmých úbočí lemujúcich severnú polovicu jazera je zasa výzvou pre bikerov, veď Garda je považovaná za jeden z rajov európskeho mountainbikingu . Ale pozor - cyklisti nech sa vybavia svetlami, vždy narazia na dlhé úseky vedené tunelmi! V roku 2018 síce bol pri mestečku Limone otvorený prvý úsek najspektakulárnejšej cyklotrasy v Európe, ktorá bude prebiehať z nemalej časti po visutých traktoch zavesených na strmých skalách okolo jazera, dokončenie po celom obvode Gardy sa však zatiaľ ďaleko. Pohodlnejšie nátury určite využijú panoramatickú lanovku z Malcesina na Monte Baldo (kde za 10 minút prekonáte prevýšenie 1650 metrov), do lona nedotknutej vysokohorskej prírody, raja horskej turistiky a paraglidingu. Pre horské bicykle je výzvou aj stúpanie z Assenza di Brenzone na Punta Veleno, jedno z najstrmších cestných stúpaní v Taliansku, kde sa jazdia extrémne preteky do vrchu.
Sever jazera je vizuálne najatraktívnejší, ale cyklisticky najnáročnejší.
Z plochšieho juhu jazera sa dá dobre doraziť napríklad do Verony či Brescie, poprípade i ďalej do Vicenzy, Padovy, Mantovy, Bergama či napríklad na susedné jazero Lago d´Iseo s najväčším vnútrozemským ostrovom v Európe.
S deťmi doporučujeme sa u Gardského jazera vydať na návštevu veľkých zábavných parkov, ako je Gardaland či vodný raj Canevaworld. Atraktívne sú lodné výlety naprieč jazerom, golfisti tu nájdu jeden z najlepších 18-jamkových ihrísk v rámci celého Talianska. Na brehu jazera sa týčia prekrásne stredoveké hrady, napríklad v Malcesine a Sirmione. Najmä starobylé opevnené mesto Sirmione, ktorý sa nachádza na uzunkom polostrove vybiehajúcom do jazera na jeho juhu, je obzvlášť obľúbenou destináciou s luxusnými reštauráciami, hotely a módnymi obchodmi. Malebný vodný hrad Castello Scaligero pochádza už zo 13. storočia. Práve tu mal svoju vilu významný rímsky básnik Catullus a návštevníci dnes môžu uvidieť zničené rímske kúpele s názvom Grotte di Catullo (Catullova jaskyňa). Za zmienku tiež stojí na severnom konci jazera nachádzajúce sa mondénne letovisko Riva del Garda, s krásnym historickým centrom (cítite tu esprit starého Rakúska, ktorého bola Riva až do roku 1918 súčasťou) a prístaviskom luxusných jácht, unikátne vodopády vo Varone, Arco so skalami priťahujúcimi najlepších európskych horolezcov alebo Torbole ako hlavné mesto európskeho windsurfingu. Na západe známe letovisko Limone zovreté medzi skalami so snáď najkrajšími výhľadmi na jazero, alebo o niečo južnejšie položené mestečko Salo, neblaho vychýrené pôsobením Mussolinim (vládol odtiaľ v rokoch 1943-1945, kedy bolo Salo hlavným mestom tzv. Talianskej sociálnej republiky). Na východe odporúčame navštíviť horské dediny (napr. San Zeno di Montagna) malebne posadené nad jazerom na úbočí horského masívu Monte Baldo. Na juhovýchodnom pobreží, zaradeným do provincie Verona, možno navštíviť početné vinice obsadzujúce pahorky nad jazerom, kde sa pestuje najmä červená odroda Bardolino či biela Bianco di Custoza.
Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München a ďalej Innsbruck, Brenner, Trento, a ďalej dialničný výjazd Rovereto Sud, Mori, Nago, Arco alebo Torbole, Riva del Garda, Limone sul Garda alebo Navene
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg a ďalej Innsbruck, Brenner, Trento, a ďalej dialničný zjazd Rovereto Sud, Mori, Nago, Arco alebo Torbole, Riva del Garda, Limone sul Garda alebo Navene
Brno, Mikulov, St. Pölten, Linz, Salzburg a ďalej Innsbruck, Brenner, Trento, a ďalej dialničný zjazd Rovereto Sud, Mori, Nago, Arco alebo Torbole, Riva del Garda, Limone sul Garda alebo Navene
alebo dialničný zjazd Affi/Lago di Garda Sud, Costermano, Garda, Torri del Benaco
alebo smer Verona, dialnica A4 smer Brescia, dialničný zjazd Peschiera del Garda, San Benedetto alebo Castelnuovo del Garda alebo Colà di Lazise
alebo smer Verona, dialnica A4 smer Brescia, dialničný zjazd Sirmione, Lugana di Sirmione
alebo smer Verona, dialnica A4 smer Brescia, dialničný zjazd Desenzano, Manerba sul Garda, San Felice del Benaco