pešia, cyklistická a vysokohorská turistika, zaistené cesty (Klettersteig), horolezectvo; kúpanie v jazere, vodné športy, paragliding, jaskyne, soľné bane, plavby loďou po jazere, požičovne člnov, požičovne bicyklov, 18 jamkové golfové ihrisko, tenis, rybárčenie, nordic walking, kajaky, canyoning, rafting
Hallstätter See je idylické priezračné jazero v oblasti Soľnej komory (Salzkammergut) v Hornom Rakúsku pod masívom Dachsteinu východne od Salzburgu. Jazerom preteká rieka Traun, vpravo brežný prítok Dunaja. Rozloha jazera je približne 13,5 km². Je 5,9 km dlhé a 2,3 km široké. Jeho maximálna hĺbka je 125 m. Objem vody činí 1,69 km³. Leží v nadmorskej výške 508 m. Jeho okolie je populárnym cieľom tisícky turistov, voda sama láka predovšetkým fanúšikov potápania. Na brehu leží mestečko Hallstatt so starými sprístupnenými soľnými baňami, radiace sa medzi najfotogenickejšie a najpríjemnejšie miesta v celom Rakúsku. Aj kúpele Bad Goisern na severnom brehu jazera sú svojou polohou doslova predurčené na strávenie kvalitnej dovolenky.
Atraktívny je výstup alebo výjazd lanovkou na horu Krippenstein s výškovým rozdielom 1.500 metrov z Obertraun u Hallstattského jazera. 2 obrie jaskyne (Ľadová a Mamutia), vyhliadková platforma 5 Fingers alebo rozsiahla náhorná pláň vo výške 2.100 metrov stojí za výlet mnohých milovníkom krásnych horských túr.
Názov oblasti Salzkammergut doslovne znamená "majetok v soľnej komore" a je odvodený od soľných baní, ktoré tvorili dôležitú ekonomickú základňu habsburskej monarchie. Región okolo Hallstatt bol roku 1997 uvedený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO s týmto zdôvodnením: "Ľudská činnosť v nádhernej prírodnej krajine Soľnej komory začala v prehistorických dobách, soľné bane sú využívané už od 2. tisícročia pred naším letopočtom. Tento zdroj tvoril základ tunajšej prosperity až do polovice 20. storočia, prosperity, ktorá sa odráža najmä v jemnej architektúre mesta Hallstatt. "Oblasť svetového dedičstva UNESCO zahŕňa mestá Hallstatt, Obertraun, Gosau a Bad Goisern.
Archeologické nálezy v oblasti sa datujú až do neolitu, okolo roku 3800 pr. n. l. Prvá soľná baňa bola v prevádzke prinajmenšom od čias keltskej kultúry halštatskej, so stredom v baníckom mestečku Hallstatt, ktorého meno nesie. Ťažba pokračovala aj za Rimanov a neskôr za nadvlády bavorských vojvodov. V roku 1180 pripadla oblasť rakúskemu rodu Babenbergov, a tak sa roku 1252 vďaka sobášu českého kráľa Přemysla Otakara II. s dedičkou rodu Markétou Babenberskou stala až do bitky na Moravskom poli roku 1278 súčasťou přemyslovských dŕžav. Soľné bane sa potom stali až do roku 1918 doménou Habsburgovcov.
Salzkammergut je dnes prevažne turistickou a kúpeľnú oblasťou, a to už viac ako jedno storočie. Cisár František Jozef I. trávil dovolenky v kúpeľoch Bad Ischl, odkiaľ riadil svoje impérium v teplejších mesiacoch roka. Tu tiež roku 1914 podpísal vyhlásenie vojny Srbsku, ktorým začala Prvá svetová vojna.