Desná je trojtisícové horské mestečko s históriou siahajúcou až do počiatkov osídlovania Jizerských hôr na prelome 16. a 17. storočia. Kedysi bohaté sklárske a kúpeľné mesto v povojnovej ére značne upadlo v dôsledku núteného vysídlenia pracovitého nemeckého obyvateľstva. V posledných rokoch sa však aspoň niektoré časti Desné postupne vracajú k niekdajšej malebnosti. Desná leží v okrese Jablonec nad Nisou na sútoku Bílé a Černé Desné. Severne od mesta sa nachádza vodná nádrž Souš, zdroj pitnej vody pre Jablonecko s atraktívnymi turistickými okruhmi okolo. Významnou kultúrnou pamiatkou Desné je Riedelova vila, dnes kultúrne stredisko a múzeum so stálou expozíciou histórie sklárskeho priemyslu. Riedelova rodinná hrobka z roku 1890 tvorí neoddeliteľnú súčasť desenskej panorámy. Navštívte pamätník katastrofy zo septembra z roku 1916, kedy mesto zaplavili vody pretrhnutej priehrady na rieke Bílé Desné (len 10 mesiacov po jej kolaudácii) a o život prišlo 65 osôb. V areáli je zriadený naučný chodník.
Z Desné môžete vyraziť na nespočet kratších i dlhších horských túr. Medzi tipy, kam sa v okolí pozrieť, patrí napr. obľúbená prechádzka k romantickej kaskáde vodopádov na Černé Desné či zaujímavé schody na Mariánsku horu postavené sklármi pre skrátenie cesty do hutí v Albrechticiach. Nachádzate sa v kraji mnohých rozľadní. Obľúbenými vyhliadkami v okolí sú Tanvaldský Špičák, Špička, Světlý vrch, Maják u Příchovic či Štěpánka u Kořenova. Priamo pod rozhľadňou sa podarilo v roku 2011 čiastočne obnoviť symbolický cintorín tvorený pietnym miestom s veľkým kamenným krížom. Piétne miesto tu vybudovali tamojší nemecký obyvatelia v roku 1944 na uctenie pamiatky miestnych povolancov, ktorí padli vo vojne v cudzine.
Turistami veľmi vyhľadaná „pretrhnutá" priehrada leží nad Desnou na rieke Bílé Desné v nadmorskej výške 806 m n. m. Jej stavba bola dokončená v roku 1915, ale hneď v septembri následujúceho roku došlo k jej pretrhnutiu. To malo katastrofické následky, keďže povodňová vlna spôsobila nielen obrovské materiálne škody, ale vyžiadala si i 65 ľudských životov. Zvyšky pretrhnutej priehrady po katastrofe slúžili pre bezpečnejšie výpočty ďalších priehradných konštrukcií. V roku 1996 bola prehlásená za kultúrnu pamiatku. Dodnes sa z hrádze dochovala ,,šoupátková veža", zvyšky hrádze a podzemná štola, ktorou sa odvádzala voda do susednej nádrže Souš. Jedinečnou technickou kultúrnou pamiatkou je ozubnicová železničná trať Tanvald – Desná – Harrachov, na ktorej sú organizované nostalgické jazdy.